Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Australian Open: Defeat of Zieliński and Nysa in the doubles final

Australian Open: Defeat of Zieliński and Nysa in the doubles final
Rinky Hijikata i Jason Kubler z Australii pozują z trofeum mistrzowskim obok wicemistrzów: Hugo Nysa z Francji i Jana Zielińskiego z Polski. (Fot. Getty Images)
Monaco's Jan Zieliński and Hugo Nys lost to Australian tennis players Jason Kubler and Rinky Hijikata 4-6, 6-7 (4-7) in the Australian Open doubles final in Melbourne.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Występ w wielkoszlemowym finale to największy sukces w karierze 26-letniego Polaka. Mający w dorobku dwa tytuły w grze podwójnej Zieliński (oba w Metz, w 2021 roku w parze z Hubertem Hurkaczem, a rok później z Nysem) w Wielkim Szlemie do tej pory najdalej dotarł w ubiegłorocznym US Open, kiedy z Nysem zatrzymali się na ćwierćfinale.

Zieliński nie zdołał zostać trzecim polskim triumfatorem gry podwójnej w Australian Open. W 1978 roku po tytuł sięgnął Wojciech Fibak, który grał wspólnie z Australijczykiem Kimem Warwickiem, a w 2014 roku mistrzami zostali Łukasz Kubot i Szwed Robert Lindstedt.

Obie pary doskonale serwowały. O wygranej Australijczyków w pierwszym secie zadecydował jedyny moment słabości polsko-monakijskiej pary w tym elemencie, który pojawił się w czwartym gemie.

Wszyscy czterej finaliści w deblu znacznie awansują w śwoiatowym rankingu. (Fot. Getty Images)

W drugiej partii żaden z duetów nie miał nawet jednej okazji do przełamania i potrzebny był tie-break. Australijczycy uzyskali mini break, który dał im prowadzenie 3-1. Zieliński i Nys doprowadzili do remisu 4-4, ale trzy kolejne punkty padły łupem rywali, którzy po godzinie i 25 minutach mogli się cieszyć ze zwycięstwa.

Australijczycy przez lata zdominowali rywalizację deblistów i mają najwięcej triumfów w tych zawodach. Przed rokiem finał był wewnętrzną sprawą gospodarzy, a zwyciężyli Nick Kyrgios i Thanasi Kokkinakis, którzy otrzymali od organizatorów "dziką kartę". Hijikata i Kubler wspólnie grali po raz pierwszy, a ich występ w Melbourne także był możliwy dzięki "dzikiej karcie".

Awans do finału spowodował, że w poniedziałkowym notowaniu rankingu deblistów Zieliński przesunie się z 36. na najwyższą w karierze 16. pozycję, a Nys z 40. na 22. Jeszcze większe wrażenie robi awans Australijczyków - Hijikaty z 277. miejsca na 35., a Kublera ze 166. na 33.

Czytaj więcej:

Australian Open: Zieliński dziesiątym Polakiem w wielkoszlemowym finale

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement