Australian Open: Swiatek already in the third round. Linette advances to the second

Iga pokonała Kolumbijkę Osorio bez większych problemów. (Fot. Getty Images)
Iga Swiatek won against Colombian tennis player Camila Osorio 6:2, 6:3 and advanced to the third round of the Grand Slam Australian Open in Melbourne. The Pole's next opponent will be either Canada's Bianca Andreescu or Spain's Cristina Busca. Magda Linette, on the other hand, won against Egyptian Mayar Sherif 7:5, 6:1 and advanced to the second round.

W pierwszej rundzie Świątek po dwugodzinnym boju wygrała z niemiecką tenisistką Jule Niemeier 6:4, 7:5. Wygrana z Osorio przyszła jej znaczniej łatwiej, a chwilami Kolumbijka była wręcz bezradna.

Po kilkunastu minutach pierwszego seta podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego prowadziła już 4:0. Później liderka światowego rankingu nieco słabiej serwowała i dwukrotnie została przełamana, ale 84. na liście WTA Osorio także nie wygrywała gemów przy swoim serwisie.

Druga partia miała bardzo podobny przebieg. Świątek ponownie doskonale zaczęła i szybko zbudowała prowadzenie 5:1. Kolumbijka następnie wygrała dwa gemy z rzędu, jednak na więcej nie było jej stać i spotkanie zakończyło się po godzinie i 24 minutach.

"Było trudniej niż pokazuje wynik. Camila biegała do każdej piłki i musiałam się napracować, żeby wygrać każdy punkt. Było ciężko i jestem zadowolona, że awansowałam do następnej rundy" - stwierdziła Polka w krótkiej rozmowie na korcie.

Osorio w kwietniu zeszłego roku po dobrych występach w Guadalajarze i Monterrey była 33. rakietą globu. W dorobku ma jeden tytuł, wywalczony w 2021 roku w ojczystej Bogocie. W Wielkim Szlemie najdalej doszła w Wimbledonie w 2021 roku, kiedy osiągnęła trzecią rundę.

To było pierwsze spotkanie tych zawodniczek.

Mecz Świątek - Osorio rozgrywany był na korcie centralnym - jednym z trzech zadaszonych. Na pozostałych spotkania zaplanowane na dzisiaj jeszcze się nie rozpoczęły, bo w Melbourne pada deszcz.

Tymczasem Magda Linette wygrała z Egipcjanką Mayar Sherif 7:5, 6:1 i awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open. Kolejną rywalką polskiej tenisistki będzie rozstawiona z numerem 16. Estonka Anett Kontaveit.

30-letnia poznanianka z cztery lata młodszą Egipcjanką do tej pory jeszcze nie grała. W światowym rankingu Linette zajmuje 45. miejsce, a Sherif 54. Zwiastowało to wyrównany mecz, ale był taki tylko w pierwszym secie.

Polka wygraną zawdzięcza m.in. bardzo uważnej grze. Popełniła tylko 12 niewymuszonych błędów, a rywalka aż 31.

Dzisiaj do gry przystąpić ma jeszcze rozstawiony z numerem 10. Hubert Hurkacz w meczu 2. rundy z Włochem Lorenzo Sonego oraz w deblu Jan Zieliński, który występuje w parze z Hugo Nysem z Monako. Ich pierwszymi rywalami będą rozstawieni z numerem 13. Brazylijczyk Rafael Matos i Hiszpan David Vega Hernandez.