Australian Open: Sinner's first Grand Slam title

Jannik Sinner został nowym królem Melbourne. (Fot. Getty Images)
Jannik Sinner won against Daniil Medvedev 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3 in the final of the Australian Open. This is the first Grand Slam title of the 22-year-old Italian tennis player's career. The Russian, meanwhile, lost for the third time in the final in Melbourne.

Miedwiediew w 2021 roku przegrał w finale z Serbem Novakiem Djokovicem, a rok później z Hiszpanem Rafaelem Nadalem, także po wygraniu dwóch pierwszych setów.

Dwie pierwsze partie dzisiejszego finału w zasadzie były pozbawione historii. Rosjanin dominował na korcie. Świetnie serwował, szybko uzyskiwał przełamanie i po niespełna półtorej godzinie był jedną partię od tytułu.

Nastąpił jednak przełom. Przede wszystkim Sinner znacznie poprawił serwis. W dwóch pierwszych setach musiał bronić aż 11 break pointów, a w trzech kolejnych tylko jednego. Miedwiediew natomiast przestał być tak skuteczny. Po 23 zagraniach wygrywających w dwóch pierwszych setach, w trzecim zanotował ich tylko siedem.

O wygranej Sinnera w trzeciej partii zadecydowało przełamanie w dziesiątym gemie. Dokładnie taki sam przebieg miał czwarty set. Obaj tenisiści utrzymywali swoje podanie do stanu 5:4 dla Włocha, po czym ten znów przełamał Miedwiediewa.

W piątym secie również było tylko jedno przełamanie, ale nastąpiło szybciej, w szóstym gemie. Sinner prowadził po nim 4:2 i wypracowaną przewagę utrzymał do końca.

Być może na spadek formy Miedwiediewa wpływ miały wcześniejsze mecze w Melbourne, które kosztowały go znacznie więcej wysiłku niż Sinnera. W drodze do finału Rosjanin spędził na korcie aż 20 godzin i 33 minuty, a Włoch o prawie sześć godzin mniej.

To było dziesiąte spotkanie tych tenisistów. Sześć pierwszych wygrał Rosjanin, ale w czterech kolejnych lepszy był Sinner.

Sinner jest pierwszym Włochem, który wygrał Australian Open w singlu.

Do tej pory jego najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie był półfinał ubiegłorocznego Wimbledonu, w którym przegrał z Djokovicem.

Tyrolczyk świetną formę zaprezentował też w końcówce ubiegłego sezonu. Najpierw dotarł do finału ATP Finals, w którym znów przegrał z Djokovicem. Następnie poprowadził Włochy do triumfu w Pucharze Davisa, przy okazji rewanżując się Djokovicowi. Serba pokonał także w półfinale w Melbourne.

W czołówce światowego rankingu jutro nie nastąpią zmiany. Prowadzenie utrzyma Djokovic, drugi wciąż będzie Hiszpan Carlos Alcaraz, trzeci Miedwiediew, a czwarty Sinner. Natomiast Hubert Hurkacz, który w ćwierćfinale uległ Miedwiediewowi, awansuje z dziewiątego na najwyższe w karierze ósme miejsce.

Wynik finału:

Jannik Sinner (Włochy, 4) - Daniił Miedwiediew (Rosja, 3) 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.