Ash Barty beats Petra Kvitova with 15th straight red clay court win

Kolejną rywalką Barty (na zdj.), która wygrała już osiem meczów z rzędu, będzie Paula Badosa. (Fot. Getty Images)
Ash Barty has claimed her incredible 15th straight win on red clay dating back to the start of the 2019 French Open, beating Czech World No. 12 Petra Kvitova in the Madrid Open quarterfinals.

Zapowiadało się na szybkie zwycięstwo najwyżej rozstawionej zawodniczki, która rozstrzygnęła pierwszego seta na swoją korzyść w 25 minut.

W drugiej partii Czeszka, triumfatorka imprezy w Madrycie w latach 2011, 2015 i 2018, przełamała rywalkę, doprowadziła do stanu 3:0 i już nie dała Barty szans na odrobienie strat, ale przypłaciła to utratą sił, co pokazał trzeci set. Australijka była w nim znacznie szybsza i, choć zmarnowała dwie piłki meczowe przy stanie 5:2, a potem jeszcze jedną w kolejnym gemie, ostatecznie przypieczętowała sukces.

Kolejną rywalką Barty, która wygrała już osiem meczów z rzędu, będzie Paula Badosa. Hiszpanka start w turnieju w ojczyźnie zawdzięcza tzw. dzikiej karcie. Tenisistki rywalizowały dotychczas w rozgrywkach WTA tylko raz. Niespodziewanie spotkanie w ćwierćfinale tegorocznej imprezy w amerykańskim Charleston wygrała Badosa, która w tym roku na "cegle" doznała tylko jednej porażki.

We wtorkowym ćwierćfinale 23-letnia reprezentantka gospodarzy, zajmująca na liście WTA najwyższą w karierze 62. lokatę, wygrała z rozstawioną z numerem 8. Szwajcarką Belindą Bencic 6:4, 7:5.

Drugą parę półfinałową stworzą turniejowa "piątka" - Aryna Sabalenka oraz Anastazja Pawliuczenkowa.

Białorusinka wyeliminowała Elise Mertens. Prowadziła 6:1 i 4:0, kiedy narzekająca na uraz lewego uda Belgijka skreczowała. Z kolei Rosjanka wygrała z Czeszką Karoliną Muchovą 7:6 (7-4), 7:6 (7-2).

29-letnia Pawliuczenkowa, obecnie 41., a kiedyś 13. rakieta globu, ostatnio tak dobry wynik odnotowała w styczniu 2020, kiedy dotarła do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open. W 2019 roku była w finale w Moskwie i Osace, a na 10. w karierze tytuł czeka od maja 2018, kiedy triumfowała w Strasburgu.

Oprócz Świątek w singlu startowała także Magda Linette, która odpadła w 1. rundzie.

Wyniki ćwierćfinałów: Ashleigh Barty (Australia, 1) - Petra Kvitova (Czechy, 9) 6:1, 3:6, 6:3 Paula Badosa (Hiszpania) - Belinda Bencic (Szwajcaria, 8) 6:4, 7:5 Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja) - Karolina Muchova (Czechy) 7:6 (7-4), 7:6 (7-2) Aryna Sabalenka (Białoruś, 5) - Elise Mertens (Belgia, 13) 6:1, 4:0 i krecz Mertens

Rankingi ATP i WTA: Djokovic i Barty liderami, Hurkacz 16.

Turniej WTA w Madrycie: Świątek przegrała z liderką rankingu Barty