Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Boris Johnson urged to axe deadline for EU citizens to apply to stay in UK

Boris Johnson urged to axe deadline for EU citizens to apply to stay in UK
Organizacje niosące pomoc obywatelom UE obawiają się, że surowa polityka antyimigracyjna Home Offce doprowadzi do wielu ludzkich tragedii. (Fot. Getty Images)
More than 40 government-funded charities have written to Boris Johnson urging him to lift the 30 June deadline for EU citizens to apply to retain their rights to remain in the UK following Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zauważa "The Guardian", wszystkie organizacje podpisane pod apelem są finansowane przez Home Office, a ich celem jest pomoc obywatelom UE.

Matthew Evans z jednej z nich - Advice on Individual Rights in Europe (Aire) - uznał za "niedopuszczalny" fakt, że niektórzy obywatele UE utracą swoje prawa, jeśli nie zdążą na czas złożyć wniosku. Zwrócił uwagę, że wielu z nich zadomowiło się na Wyspach i jest to ich główny ośrodek życia.

W apelu do Borisa Johnsona pojawiły się wyrazy uznania dla wprowadzonych w październiku przepisów, które zezwalają na złożenie wniosku po terminie, jeśli istnieją ku temu "uzasadnione powody". Autorzy listu wyrażają jednak sceptycyzm wobec podejścia Home Office do imigrantów.

Wskazano, że w przeszłości Home Office "bardzo rygorystycznie podchodził do tego, co można uznać za uzasadniony powód". "Podejście do takich wniosków z czasem będzie coraz bardziej surowe, co budzi poważne obawy odnośnie tego, w jaki sposób rozwiązanie to pomoże osobom najbardziej narażonym na problemy" - zauważono.

Organizacje charytatywne obawiają się, że ci, którzy stracą prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, narażają się na ryzyko aresztowania i deportacji. "Stwarza to ogromne i potencjalnie rujnujące życie ryzyko" - podkreślili. 

Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej obaw dotyczących statusu prawnego osób, które spóźnią się ze złożeniem wniosku. Home Office zapewnia, że otrzymał już 5,4 mln wniosków - o 2 mln więcej niż szacowano. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że tak naprawdę nie wiadomo, ilu obywateli UE przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii, bo nigdy nie prowadzono systemu ich rejestracji. 

Organizacje charytatywne chcą, aby Boris Johnson dożywotnio zniósł jakikolwiek deadline i automatycznie przyznał status osoby osiedlonej wszystkim obywatelom UE.

"Jeśli nawet 1 proc. z milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie złożyć wniosku na czas, dziesiątki tysięcy z nich pozostanie nieudokumentowanych, podatnych na wyzysk i stanie w obliczu wrogiej polityki imigracyjnej, w tym aresztowań i deportacji" - wskazano.

4 czerwca 2021 r. prezes Zjednoczenia Polaków w Wielkiej Brytanii CIO dr Włodzimierz Mier Jędrzejowicz także wysłał w tej sprawie list do premiera Borisa Johnsona. Informuje w nim o zaniepokojeniu jego członków, że niektórzy obywatele UE, którzy żyli, pracowali i płacili podatki w tym kraju - często przez wiele lat - znaleźli się w wyniku Brexitu w sytuacji, gdy dalszy ich pobyt w UK uznany będzie za bezprawny i zagrożeni są deportacją.

Zjednoczenie podkreśla, że większość obywateli UE dokonała już obowiązkowej rejestracji w systemie osiedlenia, ale jest też grupa, która do tej pory z wielu różnych powodów nie była w stanie sprostać wyzwaniu związanemu z ubieganiem się o zmianę statusu. Jako główny czynnik wskazano niemożność uzyskania pomocy w uzyskaniu statusu osoby osiedlonej ze względu na ograniczenia wprowadzone podczas pandemii.

Dr Mier Jędrzejowicz zwraca uwagę, że niepewność statusu takich obywateli UE jest szkodliwa nie tylko dla nich i ich rodzin, ale także dla przyszłych relacji społecznych w tym kraju. Zwiększa to również obciążenie administracyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i innych instytucji brytyjskich w kontaktach z tą grupą obywateli UE, której rzeczywistą wielkość dopiero ujawnił fakt, że złożono ponad 5 milionów wniosków o status osoby osiedlonej - podczas gdy wcześniej mówiono tylko o 3,5 mln Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dlatego też Prezes Zjednoczenia Polskiego zwraca się z propozycją o przedłużenie terminu 30 czerwca o kolejne 6 miesięcy.

Obecnie wnioski o status osiedlenia można składać tylko do 30 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na rządowej stronie: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl.

Czytaj więcej:

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

Tysiące Brytyjczyków otrzymały list, aby ubiegać się o "settled status"

Posłowie w UK apelują: Automatycznie przyznajmy status osiedlenia obywatelom UE

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement