Menu

Coronavirus: England’s quarantine-free list of countries published

Coronavirus: England’s quarantine-free list of countries published
Wiadomo już, z jakich krajów można wjeżdżać do UK nie obawiając się o to, że trzeba się poddać kwarantannie. (Fot. Getty Images)
A full list of countries for which quarantine will not apply to people arriving back in England has been published.
Countries including Greece, Spain, France and Poland are on the list, which comes into effect from 10 July.
Advertisement
News available in Polish

Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest jednak to, że podróżny nie był w ciągu poprzednich 14 dni w żadnym kraju spoza listy.

Kilka dni temu brytyjski rząd zapowiadał, że obowiązek kwarantanny w przypadku krajów uznanych za te, w których zagrożenie epidemicznie jest niewielkie, zostanie zniesiony od 6 lipca, ale ostatecznie ten termin został przesunięty na 10 lipca. Powodem tego miały być, według brytyjskich mediów, nieporozumienia co do kształtu listy między rządem w Londynie a władzami w Edynburgu.

Ostatecznie kwarantanna została zniesiona tylko w Anglii, zaś pozostałe części Zjednoczonego Królestwa mają same przedstawić swoje listy, co biorąc pod uwagę, że nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się między Anglią a Walią czy Anglią a Szkocją, powoduje, iż takie różnicowanie w praktyce nie ma znaczenia.

Jak wcześniej zapowiadano, czynnikami decydującymi o zdjęciu obowiązku kwarantanny w przypadku przyjazdu z poszczególnych krajów miały być poziom występowania Covid-19, dynamika zachorowań i wiarygodność danych.

Ostatecznie z obowiązku kwarantanny zwolnieni zostali przyjeżdżający z 59 terytoriów oraz wszystkich 14 brytyjskich terytoriów zamorskich. Na liście znalazło się 18 państw UE, nie licząc Irlandii, której kwarantanna w ogóle nie dotyczyła. Nie ma na niej Szwecji i Portugalii, co było spodziewane, ale też Słowacji, Słowenii, Estonii, Łotwy, Bułgarii i Rumunii.

Wśród najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, z których będzie można wracać bezstresowo, znalazły się m.in. Grecja, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Turcja czy Francja i Niemcy.

Do tzw. "korytarzy powietrznych" włączono także Polskę, co oznacza, że od 10 lipca swobodnie można się przemieszczać bez względu na to, ile chcemy zostać w Anglii - a to dobra wiadomość dla naszych rodaków, którzy planują odwiedzić swoje rodziny czy znajomych na Wyspach.

Pełna lista krajów, z których wjeżdżać do Anglii będzie można bez konieczności poddania się kwarantannie, znajduje się na rządowej stronie: https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-travel-corridors#travel-corridors-countries-and-territories-exemption-list

Jak podkreślono, lista będzie podlegać regularnemu przeglądowi i będzie zmieniania w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Czytaj więcej:

UK: Od 6 lipca nie będzie kwarantanny dla podróżnych z niektórych krajów

Media: Wielka Brytania zrezygnuje z kwarantanny dla 75 krajów

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement