Menu

America's Cup: The prestigious regatta starts on Wednesday

America's Cup: The prestigious regatta starts on Wednesday
Regaty o Puchar Ameryki to międzynarodowe regaty żeglarskie jachtów pełnomorskich, rozgrywane od 1851 r. (Fot. Wikimedia)
This year's edition of the America's Cup will start on Wednesday, the organizers of the competition for the oldest sailing trophy have announced. A few days earlier, they announced that it would not start as planned this weekend, but no new date was indicated then.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Informacja pojawiła się po tym, jak rząd Nowej Zelandii ogłosił, że w niedzielny ranek zakończy się siedmiodniowy lockdown w Auckland, który wprowadzono w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem.

Pierwsze dwa wyścigi mają się więc odbyć w środę. Kolejnym dniem rywalizacji między broniącym trofeum jachtem Emirates Team New Zealand i włoskim Luna Rossa Prada Pirelli będzie piątek. Potem będzie kontynuowana codziennie aż do wyłonienia zwycięzcy.

Historia regat rozpoczęła się w 1851 roku, kiedy to John Stevens (komandor New York Yacht Club) wyzwał brytyjskie jednostki na pojedynek w wyścigu dookoła wyspy Wight. Zwycięzca, szkuner "America", otrzymał w nagrodę trzykilogramowy srebrny dzban, który stał się trofeum przechodnim.

Regulamin Pucharu Ameryki ulegał przez lata ciągłym modyfikacjom. Obecnie uczestniczą w nim supernowoczesne jednostki, a koszty uczestnictwa liczone są w setkach milionów dolarów. W Prada Cup i Pucharze Ameryki teamy rywalizują na "latających" jednokadłubowych jachtach AC75 o długości 22,8 m (75 stóp), do których obsługi potrzeba 11 osób. Niezmienną zasadą jest natomiast od lat, że startujące w regatach jachty reprezentują jachtkluby, a nie kraje.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement