Menu

Amazon Alexa-NHS partnership splits expert opinion

Amazon Alexa-NHS partnership splits expert opinion
Współpracę NHS z Amazonem krytykują m.in. specjaliści z dziedziny prawa. (Fot. Getty Images)
The voice-activated assistant is now automatically searching NHS web pages to find answers to medical questions. But the move has split opinion among artificial intelligence (AI) experts and data ethicists.
Advertisement
News available in Polish

Współpracę brytyjskiej publicznej służby zdrowia z należącym do Jeffa Bezosa koncernem Amazon krytykują też specjaliści z dziedziny prawa. Zdaniem eksperta ds. prawnych aspektów cyfryzacji sektora ochrony zdrowia Marcusa Vassa, związanego z kancelarią Osborne Clarke, zarówno lekarze jak i pacjenci korzystający z porad zdrowotnych za pośrednictwem inteligentnego asystenta Alexa powinni być w przejrzysty sposób informowani o tym, jakie dane gromadzone są na ich temat oraz jak są przetwarzane i przechowywane.

Jak podkreśla Vass, jeszcze nie podano szczegółó dotyczących tych kwestii. "Istotne jest, czy Amazon uzgodnił z NHS zasady dotyczące bezpieczeństwa wynikające z GDPR (RODO - przyp. red.) i towarzyszącej mu ustawy o ochronie danych".

Użytkownicy urządzeń z asystentem Alexa będą mogli zadać pytania, np. "jakie są objawy grypy". (Fot. Getty Images)

W opinii eksperta "jakikolwiek brak jasności co do tego, jak Amazon będzie korzystał z danych osobowych, może wpływać negatywnie na zaufanie do technologii sterowalnych głosowo wspierających działania NHS". "Każda czynność dotycząca przetwarzania danych powinna natomiast być poprzedzona uzyskaniem ważnej zgody ze strony pacjentów" - zauważa.

Starszy inżynier bezpieczeństwa w firmie Synopsys Boris Cipot ostrzega z kolei, że połączone z internetem urządzenia powinny zawsze być traktowane przez użytkowników, w tym pacjentów poszukujących pomocy medycznej, z ostrożnością. "Jeśli dostawca usług ubezpieczeniowych uzyska dostęp do danych o konkretnych użytkownikach, może klasyfikować ich do kategorii ryzyka na podstawie zapytań, które wyszukiwali z użyciem Alexy. To z kolei doprowadzi do zwiększenia cen za ubezpieczenie dla tych, którzy trafią do grup wysokiego ryzyka" - ostrzega. Wskazuje na zagrożenie dyskryminacją na rynku ubezpieczeniowym, do czego mogą posłużyć dane o konsultacjach medycznych z Alexy, jeśli trafią w niepowołane ręce.

W środę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił współpracę publicznej służby zdrowia NHS z firmą Amazon, w ramach której użytkownicy urządzeń z inteligentnym asystentem Alexa będą mogli zadać pytania, np. "jak się leczy migrenę" lub "jakie są objawy grypy" i dostać odpowiedź odczytaną z oficjalnej strony internetowej służby zdrowia.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Advertisement