Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Almost half of UK adults struggling to get prescription drugs amid shortages

Almost half of UK adults struggling to get prescription drugs amid shortages
Wśród deficytowych leków są m.in. antybiotyki i leki przeciwdepresyjne, a także leki na ADHD, epilepsję, raka, cukrzycę i osteoporozę. (Fot. Getty Images)
Almost half of adults in the UK have struggled to get medicine they have been prescribed – and more people blame Brexit than anything else for the situation, research shows.
Forty-nine per cent of people said they had had trouble getting a prescription dispensed over the past two years, the period during which supply problems have increased sharply.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Czterdzieści dziewięć procent osób przyznało, że miało problemy z realizacją recepty w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli w okresie, w którym problemy z zaopatrzeniem gwałtownie wzrosły.

Niedobory leków są tak poważne, że jeden na dwunastu Brytyjczyków nie był w stanie zdobyć potrzebnych mu leków, pomimo zwracania się do wielu aptek.

Ankieta przeprowadzona przez Opinium na zlecenie Brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów Leków Generycznych (BGMA) wśród 2 028 osób stanowiących reprezentatywną grupę populacji wykazała, że:

  • co 12. osoba (8%) całkowicie zrezygnowała z leku, ponieważ nie można było go zdobyć,
  • 31% stwierdziło, że lek, którego potrzebowali, był niedostępny w ich aptece,
  • 23% aptek nie miało wystarczającej ilości dostępnego leku.

Na pytanie, dlaczego niedobory są tak powszechne, większość respondentów wskazała na problemy związane z opuszczeniem UE przez UK (36%) niż na inflację (33%) lub światowe konflikty i brak stabilności (26%).

"Do problemu przyczynia się kilka czynników, a porozumienie w sprawie Brexitu jest zdecydowanie jednym z nich" - stwierdził Mark Samuels, dyrektor generalny BGMA, która reprezentuje firmy produkujące leki generyczne - lub nieopatentowane - które stanowią 80% wszystkich leków stosowanych przez NHS w Wielkiej Brytanii.

Liczba leków deficytowych wzrosła od początku 2022 roku. W styczniu 2022 r. były 52 takie produkty, ale w tym miesiącu liczba ta wynosi 100. Obejmują one leki z grupy HTZ, antybiotyki i leki przeciwdepresyjne, a także leki na ADHD, epilepsję, raka, cukrzycę i osteoporozę.

W październiku 2023 r. odnotowano rekordową w historii liczbę leków deficytowych - 111 - dodało BGMA, powołując się na dane opracowane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC). Ponieważ problemy z dostawami leków są zjawiskiem globalnym, niektóre z niedoborów występujących w UK zakończą się dopiero w przyszłym roku.

Tylko w zeszłym miesiącu NHS Business Services Authority wydał cztery zawiadomienia o "poważnych niedoborach". Dwa z nich dotyczą klarytromycyny, antybiotyku stosowanego w leczeniu infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie płuc, zapalenie tkanki łącznej i infekcje ucha.

Spośród 87 leków generycznych, które są trudne lub niemożliwe do znalezienia, 34 są niedostępne od ponad sześciu miesięcy, a 23 od ponad roku.

Czytaj więcej:

NHS ogłasza zasadę, która daje prawo do drugiej opinii lekarskiej

Partia Pracy obiecuje zlikwidować kolejki oczekujących na leczenie NHS w Anglii w ciągu pięciu lat

Pielęgniarki ogłosiły "narodowy stan wyjątkowy" w NHS. "Pacjenci umierają na korytarzach"

UK: Opóźnienia w leczeniu raka "to już norma"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement