Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

AliExpress is growing in strength in Poland. It will sell out the largest Polish e-stores

AliExpress is growing in strength in Poland. It will sell out the largest Polish e-stores
W Polsce rośnie zainteresowanie produktami "Made in China", z którymi rodzime firmy nie mają szans konkurować. (Fot. Getty Images)
Poles love products from China - AliExpress attracts many more customers than leading Polish e-stores. The pandemic helped the expansion of online trade, Rzeczpospolita reported today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak donosi gazeta, polski rynek e-handlowy ma w tym roku urosnąć o ponad 30 proc., a jego wartość przekroczy 15 mld euro. Choć takie rekordowe w Europie tempo daje szansę na rozwój wielu firmom, to w tle toczy się zażarta walka o wydatki polskich konsumentów.

Dodano, że z raportu firmy RetailX dla organizacji eCommerce Europe wynika, że jeśli chodzi o ruch kupujących online, największy udział mają platformy internetowe – to ponad 45 proc., e-sklepy mają 42,3 proc., a resztę – serwisy producentów. W tym torcie aż 33,6 proc. przypada na Allegro i pozycja tej platformy długo będzie niezagrożona. Jednak za jej plecami toczy się ostra rywalizacja o wydatki polskich konsumentów: za serwisem Ceneo z 8-proc. udziałem jest już platforma AliExpress, która bije nawet połączone siły Amazona i Zalando.

W "Rzeczpospolitej" podano, że z raportu Mobile Institute dla Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, iż podczas pandemii liczba kupujących za granicą wzrosła o 27 proc. Robi tak już 12 proc. Polaków, a w grupie kupujących w sieci to już 70 proc. "Najczęściej wskazywane są AliExpress czy Amazon, a dodatkowo wielu konsumentów może kupować w zagranicznych sklepach, nawet nie zwracając na to uwagi. To choćby działające z Niemiec Zalando, czeskie Notino czy litewski Vinted" - dowiadujemy się.

"Nie możemy przewidzieć, dokąd zmierza e-commerce, ale widzimy, że użytkownicy doceniają różnorodność produktów, które mogą znaleźć na platformie, oraz to, jak łatwo można sprzedawać i kupować ubrania z drugiej ręki" – wskazała w "Rzeczpospolitej" Lisa-Marie Berns, PR manager firmy z odzieżą używaną Vinted.

Dodaje, że trendy wzmacnia sytuacja ekonomiczna, która skłania do sprzedawania i kupowania odzieży używanej, szczególnie w niepewnych czasach. Kolejne duże e-sklepy uruchamiają sprawnie polskie wersje, zrobił to np. szwedzki Boozt.com. 

Czytaj więcej:

Amazon i eBay "pełne" tanich ładowarek, które mogą się zapalić

Which?: Większość produktów kupowanych w sieci nie spełnia norm bezpieczeństwa

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement