Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Norway summons US embassy top official over spying claims

Norway summons US embassy top official over spying claims
Erna Solberg: "Szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione". (Fot. Getty Images)
Norway said Thursday it had summoned the US embassy's top official in Oslo to lodge an official protest following a report that Washington had spied on Norwegian and other European leaders.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Cieszę się, że Amerykanie zapewniają, że od 2014 roku zmienili swoją praktykę, jeśli chodzi o monitorowanie swoich sojuszników, i że będą współpracować z nami i innymi, aby wyjaśnić, co się wydarzyło" - przekazała norweskiej agencji NTB premier Solberg.

Wczoraj szefowa rządu Norwegii odbyła rozmowę z premier Danii Mette Frederiksen. "Powtórzyłam, że uważam, że szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione" - podkreśliła Solberg.

Do sprawy odniósł się również sekretarz generalny NATO i były premier Norwegii Jens Stoltenberg. "Państwa zaangażowane w tę sprawę są sojusznikami NATO, dlatego musimy wyłożyć wszystkie karty na stół, aby dowiedzieć się, co się stało" - zaznaczył. Jak dodał, "Dania jest cenionym sojusznikiem i wnosi cenny wkład we współpracę NATO, dlatego jestem przekonany, że tak pozostanie".

W niedzielę duński nadawca radiowo-telewizyjny DR podał, że amerykański wywiad elektroniczny NSA w ramach współpracy ze służbami specjalnymi Danii otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Dzięki temu Amerykanie mogli szpiegować kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ, a obecnie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a także ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbruecka.

Podsłuchiwano także polityków szwedzkich oraz norweskich. Otrzymano dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych. Według mediów, informacje o podsłuchach pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb pod kryptonimem "Operacja Dunhammer", obejmującym kontrolę danych przekazywanych amerykańskim służbom w 2012 i 2014 roku. 

Czytaj więcej:

Afera szpiegowska w Szwecji. Wydalony rosyjski dyplomata był agentem wywiadu

Niemcy: Szpieg pracował w biurze prasowym. Donosił egipskim służbom

"The Guardian": Władze mogą zmusić Facebooka do udostępniania wiadomości służbom

Huawei "podsłuchiwał Holendrów, w tym premiera"

Wiktor Suworow: Niemal połowa personelu rosyjskich placówek to szpiedzy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement