Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

34 percent employees around the world intend to change jobs

34 percent employees around the world intend to change jobs
Pracownicy z sektorów technologii, mediów i komunikacji najczęściej myślą o zmianie pracy... (Fot. Getty Images)
34 percent employees around the world are willing to change their job within a year, which means a decrease of 9 percentage points. y/y – according to the EY 'Work Reimagined Survey'. 57 percent companies and 47 percent employees indicate that the economic weakening reduces the willingness to change employment - it was added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Czwarta edycja globalnego badania EY "Work Reimagined Survey" została przeprowadzona w okresie czerwiec – sierpień na grupie 17 050 pracowników i 1 575 firm. Reprezentowali oni 25 sektorów rynku i 20 obszarów geograficznych z obu Ameryk, Azji-Pacyfiku, Europy, Bliskiego Wschodu, Indii oraz Afryki.

Jak wynika z raportu "Work Reimagined Survey" firmy doradczej EY, 34 proc. pracowników w 2023 r. w perspektywie kolejnych 12 miesięcy jest skłonnych do zmiany miejsca zatrudnienia, a główną ich motywacją jest poziom wynagrodzenia. Wskazano, że odsetek ten zmalał o 9 pkt. procentowych w ciągu roku.

Zgodnie z badaniem, najbardziej skorzy do podjęcia takiej decyzji są pracownicy z sektorów: technologii, mediów i komunikacji (42 proc.) oraz nieruchomości (41 proc.), a najmniej energetyki (29 proc.) i administracji publicznej (28 proc.).

Przekazano, że 57 proc. przedstawicieli firm zgodziło się ze stwierdzeniem, że osłabienie gospodarcze zmniejsza chęć do zmiany miejsca zatrudnienia. Podobnego zdania jest 47 proc. pracowników.

Główną motywacją do zmiany pracy jest poziom wynagrodzenia.
(Fot. Getty Images)

Według raportu, globalne wyzwania gospodarcze - takie jak walka z inflacją sprawiają - że biznes odczuwa rosnącą presję na osiąganie dobrych wyników finansowych. Zjawisko to odczuwa 61 proc. firm. Dodano, że podobnego zdania jest 47 proc. pracowników.

"Różnica wynosząca aż 14 pkt. procentowych, wskazuje, że zatrudnione osoby oceniają kondycję ich przedsiębiorstw ze znacznie większym optymizmem" – stwierdzono.

Przekazano, że "jest to szczególnie widoczne w branży energetycznej, gdzie różnica pomiędzy ocenami organizacji a pracowników wynosi aż 24 punktów procentowych". Zbliżone wyniki odnotowano w sektorze motoryzacyjnym i administracji publicznej, gdzie różnice wynosiły odpowiednio 21 pp. i 20 pp.

Dodano, że najbardziej zbieżne podejście wśród przedsiębiorstw i zatrudnionych w nich osób stwierdzono w branży zaawansowanej produkcji (9 pp.) i technologii, mediów oraz telekomunikacji TMT ( 8 pp.).

Osłabienie gospodarcze może zahamować ruch na rynku pracy i przez to nie każdy pracownik zdecyduje się na wybór innego pracodawcy. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z badaniem, 49 proc. pracowników używa lub zacznie używać w ciągu 12 miesięcy rozwiązań opartych o generatywną sztuczną inteligencję. Najwyższy odsetek (73 proc.) dotyczy sektora TMT, a najniższy (31 proc.) przedstawicieli administracji publicznej.

"W przypadku organizacji podobną deklarację składa 84 proc. firm. Dwie strony sektorowej skali pozostały niezmienne – 91 proc. w przypadku TMT, a 62 proc. - tzw. budżetówki" – poinformowano.

Jak wynika z raportu, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy przewidują, że sztuczna inteligencja pozytywnie przełoży się na produktywność. Współczynnik net positive, czyli różnica pomiędzy odpowiedziami pozytywnymi i negatywnymi, łącznie dla obu badanych grup wyniósł 33 proc.

Wskazano, że pracodawcy wyżej oceniają pozytywny wpływ AI na produktywność. W przypadku firm współczynnik net positive wyniósł 41 proc., a wśród pracowników 24 proc. 

Czytaj więcej:

UK: Rośnie liczba osób po 50. roku życia, które pracują w niepełnym wymiarze godzin

Badanie: Najwyższe widełki wynagrodzeń oferowane są w finansach

Top 10 pracodawców w Irlandii. Rośnie atrakcyjność przedsiębiorstw państwowych

Eksperci ostrzegają pracodawców w UK: Monitorowanie pracowników musi być transparentne

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement