Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Not possible' to avoid post-Brexit hard border in Ireland, say MPs

'Not possible' to avoid post-Brexit hard border in Ireland, say MPs
Irlandczycy nie są zachwyceni perspektywą pojawienia się granicy celnej pomiędzy Republiką Irlandii a Irlandią Północną... (Fot. Getty Images)
MPs scrutinising the Brexit negotiations have poured cold water on the Government's aim to leave the EU's single market and customs union while preventing a hard border with Ireland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Komisja uznała, że nie widać obecnie, jak politykę brytyjskiego rządu zakładającą opuszczenie jednolitego rynku Unii Europejskiej oraz unii celnej można by pogodzić z brakiem granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Uznano, że takie stanowisko rządu w Londynie "w sposób nieunikniony uczyni granicę między Irlandią Północną a Republiką Irlandii granicą celną UE ze Zjednoczonym Królestwem".

W raporcie napisano, że propozycje rządu w Londynie, przewidujące prowadzenie tam kontroli z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, ale bez posterunków granicznych są "niesprawdzone, a częściowo spekulatywne".

W poniedziałek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma podsumować z brytyjską premier Theresą May dotychczasowe negocjacje w sprawie Brexitu. Kwestia "wewnątrzirlandzkiej" granicy jest uważana za najtrudniejszy punkt w tych rokowaniach.

Brytyjskie media informowały wczoraj, że brytyjscy negocjatorzy są bliscy porozumienia z Unią Europejską w sprawie statusu Irlandii Północnej, gwarantując przyszłą zbieżność obowiązujących przepisów z przepisami UE, by zapobiec "twardej" granicy z Irlandią.

"The Times" napisał, że brytyjska propozycja zakłada decentralizację części prerogatyw rządu centralnego i przekazanie szerszych uprawnień lokalnemu rządowi w Irlandii Północnej, co pozwoliłoby na zachowanie zbieżności legislacyjnej z UE np. w kwestiach dotyczących rolnictwa i rynku energii.

Dublin domaga się od Londynu szczegółowych wyjaśnień dotyczących tego, w jaki sposób zapewniony będzie swobodny przepływ ludzi i towarów na granicy z Irlandią Północną. Zagroził nawet zawetowaniem decyzji o podjęciu negocjacji gospodarczych z Wielką Brytanią, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione. Utrudnienie jakichkolwiek procedur na tej granicy nie tylko miałoby bardzo niekorzystny wpływ na gospodarki obu krajów, ale też - jak podkreśliła agencja Reutera - stanowiłoby zagrożenie dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej.

Londyn zapewnia, że uczyni wszystko, by uniknąć przeszkód w swobodnym ruchu na granicy irlandzkiej. Z kolei główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier zapewnił przed tygodniem Dublin, że UE będzie broniła interesów Irlandii w negocjacjach o granicy z Wielka Brytanią.

Kolejne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone procesowi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowane jest na 14 i 15 grudnia br.

Licząca 500 km granica między Republiką Irlandii a brytyjską prowincją będzie po Brexicie jedyną lądową granicą między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement