Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Guardian: Political change in Poland with an 'iron broom'

"The Guardian: Political change in Poland with an 'iron broom'
Brytyjskie media komentują zmiany w Polsce, które wprowadza obecnie rząd Donalda Tuska. (Fot. SERGEI GAPON/AFP via Getty Images)
Political changes in Poland are being made with an 'iron broom', and Prime Minister Donald Tusk's government is 'cleaning up' after the previous government, bearing witness to the fact that change while needed is not easy, writes Politico journalist Anne McElvoy on 'The Guardian' newspaper website.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Żelazną miotła" publicystka nazywa stanowczość i sposób dokonywania zmian w państwowych spółkach medialnych i w wymiarze sprawiedliwości. Porządki koalicji rządzącej są - zdaniem McElvoy - potrzebne, aby odsunąć "skrajny konserwatyzm" z okresu rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Autorka nawiązuje też w swoim artykule do komunistycznej przeszłości Polski, którą poznała, odwiedzając PRL pod koniec lat 80. Porównując tamten czas do obecnej sytuacji, nie jest w stanie wyjść z podziwu, jaką drogę przebyła Polska.

Dlatego też - jak sama przyznaje - nie jest w stanie przewidzieć, jak polska polityka wyewoluuje, ale zejście Polski ze "ścieżki autorytarnej" daje nadzieje sąsiednim krajom.

Zarazem McElvoy zaznacza, że jeśli rząd Donalda Tuska chce utrzymać kurs liberalny, to musi zagwarantować pluralizm na scenie politycznej. Argumentując, że choć rządząca koalicja reprezentuje większość społeczeństwa to "z pewnością nie jego całość".

Charakteryzując Tuska jako weterana proeuropejskiej polityki, który życzył zwolennikom Brexitu "specjalnego miejsca w piekle", McElvoy uważa, że polski premier ma szansę na ustabilizowanie sceny politycznej, o ile znajdzie wspólny język z resztą obozów politycznych, co - jak zaznacza - jeszcze się nie wydarzyło. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, rządy koalicji mogą być tylko chwilowym zwrotem.

Choć zmiany w Polsce postępują, to rząd Tuska napotyka wiele problemów, które będą trudne do rozwiązania - tłumaczy McElvoy. Wymienia wątpliwości, jakie wysunął Europejski Bank Centralny wobec chęci postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Publicystka twierdzi również, że prezydent Andrzeja Duda, który jest przychylny PiS, może nie zgodzić się na nominację nowych ambasadorów, po tym jak wielu dyplomatów zostało odesłanych na konsultacje.

Odnosząc się do swojej ostatniej podróży do Polski, McElvoy podkreśla jak wielkie różnice w poglądach są między mieszkańcami różnych miast. Wymienia drastycznie różne opinie ludzi o rządach Tuska w konserwatywnych Wadowicach i liberalnej Warszawie.

Publicystka wierzy, że zmiany w Polsce będą kontynuowane i trwałe, ale ma też nadzieję, że różnice poglądowe w koalicji nie spowolnią zmian, co podały w wątpliwość protesty młodego elektoratu zdenerwowanego powolnymi pracami nad ustawą aborcyjną.

Czytaj więcej:

"Financial Times": Donald Tusk jest zmuszony do niekonwencjonalnej taktyki

Sondaż: Jak Polacy oceniają pierwszy miesiąc rządu Tuska?

"Daily Express": Wbrew nadziejom UE, Tusk nie chce przyjmować imigrantów

Prezydent Duda i premier Tusk w Białym Domu. "Zaanagażowanie USA w Polsce jest żelazne"

"The Guardian": Ożywiony Trójkąt Weimarski może dać Polsce większe wpływy w UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement