Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Economist: Life in European Cities after the Pandemic. Warsaw at the end of the list

The Economist: Life in European Cities after the Pandemic. Warsaw at the end of the list
Jakość życia w Warszawie wciąż jest daleka od stanu sprzed kilku lat. (Fot. Getty Images)
In Central and Eastern European cities, including Warsaw, 'the quality of life returns to pre-Covid-19 levels much slower than in Western Europe,' points out the British weekly The Economist. This year, Warsaw obtained 73.6 points out of 100 possible and among 38 European cities (including Istanbul and Baku) it is closer to the end of the list than to its leaders.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"The Economist" przywołał sporządzany przez swój dział analityczno-biznesowy Economist Intelligence Unit doroczny ranking najlepszych miast do życia na świecie, który został opublikowany w lipcu, ale skupił się teraz na samej Europie.

Zwrócił uwagę na wyraźną, sięgającą 20-30 punktów miastami z Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej.

Warszawa uzyskała w tym roku 73,6 punktów na 100 możliwych i wśród 38 uwzględnionych miast europejskich (wliczając w to Stambuł i Baku) bliżej jej jest do końca listy niż jej liderów. Nieznacznie tylko wyprzedza Moskwę (71,4 pkt.), Petersburg (68,6 pkt.) i Sofię (68,2 pkt.).

Stolica Polski tylko nieznacznie wyprzedziła Moskwę. (Fot. Getty Images)

Co więcej, jest niżej niż Praga i Budapeszt - jedyne dwa miasta w rankingu z dawnych krajów bloku wschodniego, które uzyskały wynik powyżej 80 punktów. Z kolei jedynym miastem, które było w bloku zachodnim, z wynikiem poniżej tej granicy są Ateny.

Na szczycie rankingu znajduje się Wiedeń, który wygrał po raz trzeci w ostatnich pięciu latach (99,1 pkt.), wyprzedzając Kopenhagę (98 pkt.), Zurych (96,3 pkt.), Genewę (95,9 pkt.) i Frankfurt (95,7 pkt.).

Ranking sporządzany jest na podstawie ocen w pięciu głównych kategoriach - stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Jak zauważa "The Economist", w Europie Zachodniej dla większości ludzi pandemia stała się przeszłością, a jakość życia wróciła praktycznie do poprzedniego poziomu.

Najwyższą jakość życia oferuje obecnie stolica Austrii. (Fot. Getty Images)

Tymczasem we wschodniej części kontynentu powrót jest powolniejszy ze względu na problemy w opiece zdrowotnej, które pandemia jeszcze wzmocniła.

W niektórych miastach negatywnie na ocenę wpłynęły też czynniki polityczne i gospodarcze - w przypadku Moskwy i Petersburga represje, w Baku - korupcja, zaś w przypadku zajmującego ostatnie miejsce w europejskim rankingu Stambułu (57,7 pkt.) - postępujący autorytaryzm i inflacja.

Czytaj więcej:

"Najszczęśliwsze" i "najmniej szczęśliwe" miasta w Wielkiej Brytanii

Ranking: Mieszkańcy tych krajów są najszczęśliwsi i najbardziej zadowoleni z życia

Polacy skarżą się na mobbing. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Warszawy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement