Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Spiegel": Eating frog legs threatens the existence of many species of frogs in the world

"Spiegel": Eating frog legs threatens the existence of many species of frogs in the world
Populacja żab na świecie znacznie spada. (Fot. Getty Images)
The European Union, and in particular France and Belgium, is the largest importer of frogs' legs in the world, with fatal consequences for the world's population of these animals, reports the weekly 'Spiegel'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W latach 2010-2019 sprowadzono do UE łącznie około 40,7 tys. ton żabich udek - podaje zespół analizy zmian bioróżnorodności z Instytutu Leibniza.

Według obliczeń naukowców, odpowiada to nawet 2 mld żab i skutki tego są dramatyczne: wysokie spożycie tego przysmaku w UE przyczyniło się do spadku populacji dzikich żab w coraz większej liczbie krajów-dostawców.

Do krajów UE rocznie sprowadza się niemal 41 ton żabich udek. (Fot. Getty Images)

Eksportujące udka z dzikich żab Indie, Bangladesz, Indonezja, Turcja i Albania zostały niedawno dotknięte spadkiem liczby tych zwierząt i dlatego kraje UE powinny wziąć na siebie znacznie większą odpowiedzialność za zrównoważony rozwój handlu - uważają badacze publikujący w czasopiśmie "Nature Conservation".

Do spożycia przeznacza się głównie duże żaby, które zwykle odławiane są na wolności. Próby hodowli żab w Indonezji okazały się nieopłacalne.

Indie i Bangladesz były głównymi dostawcami żab do UE w latach 70. i 80. XX wieku. Jednak po drastycznym spadku populacji żab, oba kraje zaprzestały eksportu. Od tego czasu większość żabich udek w UE pochodzi z Indonezji, jednak populacja dzikich gatunków dużych żab już się tam znacznie zmniejszyła, podobnie jak w Turcji i Albanii.

Żabie udka to duży przysmak m.in. we Francji i Belgii. (Fot. Getty Images)

Wśród wielu przyczyn wymierania gatunków lub spadku populacji wymienia się nadmierną eksploatację obok utraty siedlisk, zmiany klimatu i chorób.

Nadal brakuje danych dotyczących niektórych aspektów, takich jak wpływ handlu na rozprzestrzenianie się chorób płazów. Problemem jest również brak danych handlowych dotyczących poszczególnych gatunków oraz nieprawidłowego oznakowania w obrocie.

"W przypadku udek przetworzonych, oskórowanych i mrożonych, trudno jest bez analizy genetycznej sprawdzić, czy podany gatunek jest rzeczywiście prawidłowo opisany - wyjawił "Spiegelowi" badacz Mark Auliya.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Mięso w Polsce ma konkurencję

Asda wprowadza do oferty dwie nowe linie wegańskich produktów

Edynburg jako pierwsza europejska stolica podpisał Traktat Roślinny

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement