Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Pole abroad". The Ministry of Foreign Affairs has released an application for travelers

"Pole abroad". The Ministry of Foreign Affairs has released an application for travelers
Podkreślił, że w aplikacji znajdą się m.in. informacje o zasadach wjazdu na teren danego państwa. (Fot. gov.pl)
On Friday, the 'Pole abroad' application was launched, which is to help compatriots going abroad or already staying there. Thanks to it, you will be able to check, among others what restrictions are in force in other countries.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Dziś inaugurujemy działalność aplikacji specjalnie przygotowanej dla rodaków wyjeżdzających za granicę - Polak za granicą. To jest kontynuacja, rozszerzenie wcześniej istniejącego Polaka. Ta aplikacja ma służyć pomocą wszystkim osobom, które albo chcą wyjechać za granicę albo już za granicą są" - poinformował wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Podkreślił, że w aplikacji znajdą się m.in. informacje o zasadach wjazdu na teren danego państwa, zasadach przemieszczania się i ograniczeń w tym zakresie oraz o tym, jakie restrykcje mogą być nałożone przez poszczególne państwa np. na osoby niezaszczepione. Wawrzyk podkreślił, że osobom, które już przebywają za granicą, aplikacja umożliwi szybkie zlokalizowanie placówek dyplomatycznych.

Aplikacja jest dostępna w głównych platformach sprzedażowych i zawiera informacje aktualizowane na bieżąco.

Wiceminister poinformował też, że resort spraw zagranicznych utrzymuje dotychczasową rekomendację: nie podróżuj, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne, ale wprowadza "pewne modyfikacje tego komunikatu". "Po pierwsze zwracamy uwagę na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zakażeń i zachorowań, ale też informacje o nowych wariantach choroby, które występują, pojawiają się na bieżąco" - podkreślił.

"Apelujemy o to, by wyjazdy były realizowane przede wszystkim przez osoby zaszczepione, bo zaszczepienie umożliwia bezproblemowy wjazd do danego kraju, bezpieczny i spokojny pobyt, też umożliwia wstęp do szeregu miejsc, gdzie dla osób niezaszczepionych to wejście jest w poszczególnych krajach ograniczone" - dodał wiceszef MSZ.

Wawrzyk zwrócił też uwagę, że w kontekście planów wakacyjnych należy pamiętać, iż "sytuacja w związku z pojawieniem się nowych odmian wirusa jest dynamiczna", a w niektórych krajach gwałtownie wzrasta liczba zachorowań.

Zauważył, że może się zdarzyć tak, że po kilku tygodniach od przyjazdu może się okazać, iż na przykład powrót do kraju jest związany z ograniczeniami, których wcześniej nie było. Apelował o korzystanie z aplikacji, w której można znaleźć najnowsze informacje.

Ministra zapytano czemu MSZ rekomenduje osobom niezaszczepionym by zostali w Polsce, choć różne kraje umożliwiają podróżnym wjazd m.in. po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Wawrzyk wskazał w tym kontekście na przykład Lizbony, gdzie kilka tygodni temu była bardzo trudna sytuacja epidemiczna, także jeśli chodzi o miejsca w szpitalach dla osób z ciężkim przebiegiem koronawirusa. Zauważył, że w takiej sytuacji osoby niezaszczepione są narażone na to, że "będą na miejscu potraktowane w taki sam sposób, jak inni chorzy w danym kraju". Wskazywał, że może okazać się, że o ile osoby zaszczepione będą mogły po zagranicznym pobycie wrócić bezpiecznie do kraju w zaplanowanym terminie, to nieszczepione narażają się na o wiele dłuższy pobyt, związany np. z hospitalizacją za granicą. 

Czytaj więcej:

Rząd UK apeluje: "Nie wyłączajcie aplikacji NHS Covid"

Anglia: Ludzie masowo usuwają aplikację NHS Covid

UK: Rekordowa liczba osób wysyłanych na kwarantannę problemem dla firm

Szkocja: Google oskarżony o sugerowanie "potencjalnie zabójczych" szlaków

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement