Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles abroad and "double taxation"

Poles abroad and "double taxation"
Polacy pracujący i mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii i innych krajach poza Polską nie muszą się obawiać podwójnego opodatkowania. (Fot. Getty Images)
Poles living in Great Britain and other European countries such as the Netherlands, Norway or Austria are still unsure as to the scope of the provision adopted by the Polish Sejm on October 28, concerning the limitation of abolition relief. It turns out that people living abroad permanently and working there all the time should not be afraid of double taxation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak informuje "Gazeta Prawna", przyjęta przez Sejm ustawa ograniczającą ulgę abolicyjną zakłada, że limitem odliczenia będzie 1 360 zł. Nowe przepisy dotyczą osób będących polskimi rezydentami podatkowymi, ale pracujących w państwach, gdzie stosuje się metodę kredytową unikania podwójnego opodatkowania.

Oznacza to, że polski podatnik uzyskujący dochody np. w Wielkiej Brytanii będzie musiał dopłacić do wysokości podatku dochodowego w Polsce, gdy zapłacił niższą zagraniczną daninę. 

Zapis tej ustawy wzbudził szereg kontrowersji wśród Polaków mieszkających i pracujących za granicą, obawiających się powrotu "podwójnego opodatkowania". Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił jednak na łamach "GP", że zmiany dotkną jedynie osoby, które mieszkają w Polsce, ale przez mniej niż sześć miesięcy w roku i pracują za granicą.

"W efekcie podatek bardzo często nie jest płacony ani w miejscu pracy ani w miejscu zamieszkania, czyli w Polsce" - stwierdził Sarnowski.

Dodał, że ulga abolicyjna bardzo często służy nieuczciwym firmom, żeby w ogóle nie płacić podatku w Polsce. "Podatków unika się poprzez transfer wypracowanego w Polsce zysku do zarejestrowanej w innym kraju spółki. Taki zysk wypłacany jest potem do polskiego właściciela jako wynagrodzenie dyrektora, który przez ulgę abolicyjną w ogóle nie płaci podatku" - wyjaśnił wiceminister.

Zapewnił także, że zmiany dotyczące ulgi abolicyjnej nie będą dotyczyć Polonii, ani 2,5 mln Polaków, którzy mieszkają w innych krajach Unii Europejskiej i na świecie. Studentów w ogóle ma to nie dotknąć, ponieważ są objęci zerowym PIT-em dla młodych.

Czytaj więcej:

Koniec abolicji podatkowej dla Polaków pracujących za granicą?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement