Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Covid-19 vaccine by Oxford-AstraZeneca has 70 percent efficacy

Covid-19 vaccine by Oxford-AstraZeneca has 70 percent efficacy
W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się już procedura dopuszczenia szczepionki AstraZeneca do użytku. (Fot. Getty Images)
New results on a possible COVID-19 vaccine from drugmaker AstraZeneca and Oxford University suggest it is safe and about 70 percent effective.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Artykuł dokładnie omawia częściowe wyniki badań klinicznych szczepionki zaprojektowanej przez brytyjski koncern AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, znanej jako AZD1222.

Tak jak informowano wcześniej, podawana w dwóch dawkach w odstępie miesiąca szczepionka miała średnio ponad 70 proc. skuteczności. Wśród uczestników, którzy otrzymali dwie normalne dawki wynosiła ona 62,1 proc.; wśród ochotników, którym najpierw podano połowę normalnej dawki, a później pełną porcję - 90 proc.

Do tej drugiej grupy należało jednak tylko 2 741 z kilkudziesięciu tysięcy badanych. Nie znalazła się też w niej żadna osoba powyżej 55 lat. Cytowani przez agencję Reutera naukowcy wyjaśniają, że wytłumaczenie lepszej skuteczności tego modelu dawkowania substancji wymaga więc jeszcze dalszych badań.

Jak informują agencje, grupa ochotników najprawdopodobniej przez pomyłkę otrzymała połowę, zamiast całości pierwszej dawki. Szef przygotowującego szczepionkę zespołu Uniwersytetu Oksfordzkiego, prof. Andrew Pollard przyznał, że "nie było to planowane".

Problematyczne pozostaje również realne określenie tego, jak dobrze szczepionka chroni osoby powyżej 55. roku życia, które pozostają najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Osoby w tym wieku stanowiły zaledwie 12 proc. wszystkich uczestników prób klinicznych.

W artykule, pod kątem skuteczności substancji przeanalizowano wyniki 11 636 uczestników testów z Wielkiej Brytanii i Brazylii, pod kątem jej bezpieczeństwa - 23 745. 10 osób musiało zostać hospitalizowanych z powodu Covid-19, z których jedna zmarła. Wszystkie z nich były jednak w grupie kontrolnej i nie otrzymały badanej szczepionki, a placebo.

U trzech osób wykryto poważne efekty uboczne, które mogły mieć związek z testowaną szczepionką lub ze standardową szczepionką przeciwko meningokokom podawaną grupie kontrolnej.

Agencje podkreślają, że szczepionka przygotowywana przez AstraZeneca jest postrzegana jako substancja, która może bardzo pomóc w walce z pandemią koronawirusa w krajach rozwijających się. Jest tańsza niż szczepionki opracowane przez koncerny Pfizer i Moderna, w przeciwieństwie do nich jej przechowywanie i transport nie wymaga też bardzo niskich temperatur. 

W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się już procedura dopuszczenia szczepionki AstraZeneca do użytku. Wiele rządów i organizacji międzynarodowych podpisało też umowy na dostawy setek milionów dawek substancji.

Czytaj więcej:

Zmarł uczestnik testów brytyjskiej szczepionki na Covid-19

Skuteczność brytyjskiej szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

Johnson: Wyniki szczepionki AstraZeneca są fantastyczne

UK zaczyna proces dopuszczania do użycia szczepionki AstraZeneca

Sondaż: 57 proc. Brytyjczyków chce się zaszczepić przeciw Covid-19

90-letnia Brytyjka pierwszą osobą zaszczepioną przeciw Covid-19

UK: Transport szczepionek i kolejność szczepień najtrudniejszymi wyzwaniami

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement