Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Democracy is under threat in Germany, right-wing extremism is on the rise"

"Democracy is under threat in Germany, right-wing extremism is on the rise"
W Niemczech odnotowuje się coraz więcej przestępstw o charakterze antysemickim. (Fot. Getty Images)
The head of the federal Office for the Protection of the Constitution (BfV), Thomas Haldenwang, believes that democracy in Germany is at greater risk than society thinks. He also emphasized that one of the threats is the growing right-wing extremism, reports the Tagesschau portal.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Haldenwang ocenił też, że antysemityzm w Niemczech osiągnął nowy wymiar. "To haniebne, jak antysemityzm jest obecnie otwarcie okazywany w kraju, w którym rozpoczął się Holokaust" – podkreślił szef BfV.

W całym 2022 roku w kraju zarejestrowano 2,6 tys. przestępstw o charakterze antysemickim, z czego 82 proc. popełnili prawicowi ekstremiści. Od czasu ataku terrorystycznego Hamasu (7 października 2023) w Niemczech odnotowano ponad 1,2 tys. przestępstw antysemickich.

Jak podkreślił Haldenwang, 7 października był punktem zwrotnym dla Niemiec.

"Fakt, że na domach w naszym kraju ponownie maluje się Gwiazdy Dawida i że próbuje się podpalać synagogi, to zupełnie nowe zjawiska, których nie notowaliśmy wcześniej" – wyjaśnił.

63-letni Thomas Haldenwang jest niemieckim prawnikiem i prezesem Niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji.
(Fot. JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images)

Podkreślił, że do tej pory największe zagrożenie dla Żydów w Niemczech pochodziło ze środowisk prawicowych ekstremistów. Ataki z 7 października uwidoczniły antysemityzm ze strony ugrupowań islamistycznych i lewicowych ekstremistów.

"Antysemityzm jest propagowany (...) także przez tureckie grupy ekstremistyczne działające w Niemczech, zarówno ze spektrum lewicowego jak i prawicowego ekstremizmu" – dodał Haldenwang.

Zagrożenie dla Żydów w Niemczech może pochodzić również z zagranicy – ostrzegł szef BfV, przypominając ataki na instytucje żydowskie w Zagłębiu Ruhry w listopadzie 2022 roku, za którymi stał Teheran.

"Iran jest obecnie zainteresowany rozniecaniem niepokojów w Niemczech i wspieraniem postaw antysemickich" – podkreślił Haldenwang dodając, że podobne zagrożenie może płynąć ze strony Turcji.

"Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj w Niemczech bardzo liczną diasporę turecką, której część może być otwarta na takie wezwania, jest to także powodem do niepokoju" – podsumował.

Czytaj więcej:

Niemcy: Tylko 40 procent obywateli uważa, że może swobodnie wypowiadać swoje opinie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.07.2024
    GBP 5.0587 złEUR 4.2981 złUSD 3.9915 złCHF 4.4335 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement