Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"DGP": Poles see a doctor less and less. And they live shorter and shorter

"DGP": Poles see a doctor less and less. And they live shorter and shorter
Statystyki dotyczące zdrowia Polaków nie wyglądają zbyt optymistycznie. (Fot. Getty Images)
Increasing expenditure on health care in Poland does not translate into the lives of Poles - it follows from the analysis quoted by 'Dziennik Gazeta Prawna'. Expenditure on health care in 2021 increased compared to the expenditure in 2016 by almost 50%. Meanwhile, the number of benefits is only 3 percent.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta powołuje się na analizę "Monitor finansowania ochrony zdrowia" przygotowaną przez Federację Przedsiębiorców Polskich. Zgodnie z nią, w podstawowej opiece zdrowotnej finansowanie wzrosło od 2016 do 2021 r. o niemal 75,5 proc., tymczasem liczba udzielonych świadczeń zwiększyła się o 1 proc. W leczeniu szpitalnym przy wzroście nakładów finansowych o 50 proc. zanotowano spadek liczby hospitalizacji o 14 proc.

W przypadku opieki specjalistycznej widać podobne dysproporcje – zwiększenie finansowania o jedną trzecią wiązało się z dziesięcioprocentowym spadkiem liczby usług. Widać to także po liczbie pacjentów, którzy pojawili się u lekarzy.

Jak wynika ze sprawozdań NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), z porad specjalistów w 2016 r. skorzystało ponad 7 mln pacjentów, podczas gdy w zeszłym roku niecałe 5,5 mln. W psychiatrii jest niemal tak samo. Według analizy najlepiej wypadła opieka paliatywno-hospicyjna. Z danych porównujących lata 2016 i 2021 wynika, że o niemal 72 proc. zwiększyło się finansowanie i liczba świadczeń.

Jednocześnie – podkreśla dziennik – według ostatnich danych GUS (Główny Urząd Statystyczny) z 2022 r. doszło do kolejnego skrócenia średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn w stosunku do 2021 r. – tym razem o osiem miesięcy. W 2021 r. w porównaniu z poprzednim roku nastąpiło przewidywane skrócenie o 13 miesięcy. W tym samym okresie liczba ludności Polski w wieku poprodukcyjnym, czyli wykazujących największe zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne, zwiększyła się o 843 tys., tj. o 10,9 proc.

Ekspert ds. zdrowia Uczelni Łazarskiego Jerzy Gryglewicz ocneił na łamach "DGP", że jedną z przyczyn rozziewu między wzrostem finansowania a brakiem wzrostu liczby wizyt u lekarzy jest wzrost kosztów usług w ostatnich latach, dlatego wycena świadczeń przez NFZ musiała się zwiększyć. Jak dodał, zmienił się też profil usług – jest więcej wysokokosztowych i kompleksowych wykonywanych przy pomocy nowego sprzętu diagnostycznego i robotyki.

Czytaj więcej:

CBOS zbadał jak mieszkają Polacy

Najnowsze badanie CBOS. Wiadomo, komu ufają Polacy

Polacy rzadziej chcą się rozwodzić. Szalejąca inflacja i wspólny kredyt "scalają" małżonków

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement