Menu

Czarny pieprz może pomóc schudnąć

Czarny pieprz może pomóc schudnąć
Dlaczego pieprzne jedzenie jest dobrym sposobem, aby pomóc naturalnie zrzucić wagę? (Fot. PAP)
Ta jedna z popularniejszych przypraw w kuchni, ma pewien składnik, który przyczynia się m.in. do obniżenia poziomu cukru we krwi oraz wagi. Tym 'cudownym' elementem składu chemicznego czarnego pieprzu jest piperonal.
Reklama

Od dnia opublikowania na łamach "Nutrition & Metabolism" wyników badań przeprowadzonych na czarnym pieprzu, popularność tej przyprawy stale rośnie. Dlaczego? Naukowcy w opublikowanych wnioskach z przeprowadzonych eksperymentów, przekonują, że przyprawa ta, a konkretnie piperonal, wspomaga organizm w walce z otyłością. Pewność, co do wygłaszanych przez siebie tez wynika z wieloletnich badań, w tym eksperymencie przeprowadzonym na szczurach, które najpierw karmiono wysokotłuszczowymi produktami, a następnie zaaplikowano im piperonal. Jaki był tego efekt?

Wyniki badania wykazały, że szczury, których dietę uzupełniono piperonalem, miały niższy procent tkanki tłuszczowej; niższy był również poziom cukru we krwi. Jednak to nie są jedyne korzyści zdrowotne, jakich można spodziewać się w wyniku regularnego stosowania pieprzu. Obecne w nim przeciwutleniacze mogą zapobiegać lub naprawiać szkody spowodowane przez wolne rodniki i pomagać zapobiegać wielu chorobom. Według badania przeglądowego, które porównywało różne przyprawy, piperyna znaleziona w czarnym pieprzu wykazuje działanie przeciwnowotworowe w przypadku kilku rodzajów raka - obejmują one raka piersi, raka jelita grubego i raka prostaty. Tu jednak badacze wskazują na konieczność dalszych badań.

Dodawanie pieprzu do potraw ułatwia trawienie, co sprzyja również łagodzeniu różnych dolegliwości z tym związanych, w tym problemom jelitowym, biegunce, zaparciom. Zewnętrzna warstwa pieprzu pomaga w rozkładzie komórek tłuszczowych. Dlatego pieprzne jedzenie jest dobrym sposobem, aby pomóc naturalnie zrzucić wagę. Herbata ajurwedyjska z czarnego pieprzu jest jedną z herbat zalecanych przy odchudzaniu. W praktyce ajurwedyjskiej pieprz jest również wykorzystywany do leczenia przeziębienia i kaszlu. Łagodzi także zapalenie zatok, ma działanie wykrztuśne.

Równocześnie pieprz zwiększa przyswajalność innych spożywanych produktów bogatych w wartości odżywcze. Dzięki temu maksymalizuje to, co możemy zyskać ze zdrowej diety. Dlatego dodanie go do żywności nie tylko sprawia, że jest pyszna, ale także pomaga uczynić składniki odżywcze bardziej dostępnymi dla naszego organizmu.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama