Menu

Louis de Funes i jego muzeum

Louis de Funes i jego muzeum
Niezapomniany żandarm... (Fot. Societe Nouvelle de Cinematographie)
W bezpośrednim sąsiedztwie Saint-Tropez, muzeum poświęcone Louisowi de Funes otworzy swoje podwoje 31 lipca. Muzeum mieści się w Saint-Raphael. Informację ogłosiła w Paryżu rodzina aktora i mer miasta.

Reklama

Muzeum o powierzchni ponad 400 m kw. zgromadzi kolekcję rodziny Louisa de Funes i wspomnienia zebrane przez Karola i Roselyn Duringer, którzy stworzyli pierwsze muzeum, istniejące w latach 2014–2016 w dawnym zamku aktora w Le Cellier, niedaleko Nantes.

To pierwsze muzeum zostało zmuszone do zamknięcia dwa lata po otwarciu, z braku środków na zakup siedziby. Zamek nie jest własnością rodziny Funes od 1986 roku.

„Kiedy Muzeum Cellier zostało zamknięte, nasza rodzina otrzymała wiele wiadomości od ludzi, którzy byli rozczarowani, że żadne miejsce we Francji nie jest poświęcone mojemu dziadkowi, a to nowe muzeum byłoby eleganckie, inteligentne i zabawne. Życzenie tysięcy Francuzów i rodziny zmaterializuje się” - stwierdziła Julia de Funes, wnuczka aktora.

Scenografię nowego muzeum powierzono projektantowi filmowemu Christianowi Marti. Wnuczka fotografa Roberta Doisneau, pani Deroudille, która także stworzyła wystawę Georgesa Brassensa w Cite de la Musique, będzie generalnym kuratorem muzeum Louis de Funes z Saint-Raphael i stworzy „jedno z miejsc emblematycznych kultury popularnej”.

W muzeum zgromadzonych zostanie około 350 obiektów i dokumentów: osobiste zdjęcia, filmowe wspomnienia, klipy filmowe i wywiady. Muzeum przypomni także debiut aktora jako pianisty kabaretowego, zanim dołączył do trupy Branquignols w 1957 roku.

W 2016 roku muzeum Żandarmerii otworzyło swoje podwoje w dawnej siedzibie żandarmerii Saint-Tropez, symbolicznej dekoracji serii o żandarmie. Przestrzeń poświęcona jest aktorowi. Dla obu muzeów może być stworzony bilet grupowy.

W przyszłym roku La Cinematheque francaise, odpowiedzialna za ochronę i prezentację dziedzictwa filmowego, po raz pierwszy poświęci retrospektywę i wystawę Louisowi de Funes, przypominając jego najsłynniejsze filmy.

Z ponad 140 filmami na koncie, popularny aktor przyciągnął do kin około 270 milionów widzów i ponad 400 milionów telewidzów w samej tylko Francji. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.10.2020
GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama