Menu

Wyjątkowa Bjork w wyjątkowym klipie

Wyjątkowa Bjork w wyjątkowym klipie
Bjork wciąż ma wielu fanów na całym świecie. (Fot. Getty Images)
Jedna z najbardziej charyzmatycznych i najoryginalniejszych wokalistek w historii muzyki Bjork opublikowała teledysk do piosnki 'Tabula Rasa'. Utwór pochodzi z jej ostatniej płyty 'Utopia'. Za wyjątkowy klip odpowiada Tobias Gremmler.
Reklama

Bjork Gudmundsdottir przyszła na świat 21 listopada 1965 roku w Reykjaviku. Muzyka była z nią od dziecka - śpiewała oraz uczęszczała do szkoły muzycznej, gdzie grała na pianinie oraz flecie.

Pierwszy album wydała jako 11-latka. Płyta, zatytułowana po prostu "Bjork", zawierała jej własne utwory oraz kilka piosenek innych artystów i w rodzimej Islandii odniosła spory sukces. Następnie wokalistka współpracowała z wieloma zespołami, takimi jak Spit and Snot, Exodus, Jam-80, Tappi Tikarrass czy KUKL.

Jako wokalistka tego ostatniego odniosła pierwszy sukces - zespół, istniejący w latach 1983-1986, pozostawił po sobie dwie punkowe płyty. Jego gitarzysta, Por Eldon, został mężem Bjork i ojcem jej syna, po urodzeniu którego zagrała ona w swoim pierwszym filmie. Islandzka produkcja "The Juniper Tree" była adaptacją baśni braci Grimm.

Po rozwiązaniu KUKL świeżo upieczeni małżonkowie założyli formację The Sugarcubes. Zespół, grający ambitną muzykę pop, odniósł ogromny światowy sukces, po raz pierwszy objawiając światu niesamowity głos jego liderki. Wielki przebój "Birthday" zwiastował pierwszy album "Life's Too Good", wydany w 1988 roku. Grupa wydała trzy kolejne i w 1992 roku zakończyła działalność.

W międzyczasie Bjork ponownie spróbowała sił jako aktorka (rola w islandzkiej sztuce "Glerbrot") oraz wraz z jazzowym zespołem Trio Gudmundar Ingolfssonar nagrała płytę "Gling-Glo".

Po rozpadzie The Sugarcubes Bjork postanowiła nagrać album solowy. W tym celu wraz z synem przeniosła się do Londynu. Wydana w 1993 roku płyta, której producentem uczyniła Nellee'a Hoopera, nosiła nazwę "Debut". Przyniosła pięć singli, z których każdy stał się przebojem i stała się ogromnym hitem, przynosząc jej autorce zasłużoną sławę.

Na całym świecie Bjork sprzedała kilkadziesiąt milionów płyt. (Fot. Getty Images)

Dwa lata później światło dzienne ujrzał kolejny album ambitnej Islandki - "Post". Podobnie jak jego poprzednik, również przyniósł garść singli i odniósł światowy sukces. W pracy nad "Post" artystce pomagał Tricky, który zajął miejsce u jej boku także w życiu prywatnym.

W 1997 roku Bjork opuściła Wielką Brytanię i udała się do Hiszpanii, aby nagrać kolejny album - "Homogenic". Okres pomiędzy nagrywaniem kolejnych longplayów z wielu powodów nie był dla niej szczęśliwy. Rozpadł się jej kolejny związek, miała problemy z głosem. Doszło też do niemiłego incydentu na lotnisku w Bangkoku, gdy piosenkarka zaatakowała namolną dziennikarkę. Cały świat zobaczył islandzką gwiazdę targającą za włosy zszokowaną kobietę...

Jednak kolejny album Bjork "Homogenic" powtórzył sukces poprzedników i do dziś jest przez wielu uważany za najlepsze dzieło wokalistki.

Rok 1999 przyniósł Bjork coś zupełnie nowego. Duński reżyser Lars von Trier złożył jej propozycję zagrania głównej roli w filmie "Tańcząc w ciemnościach".

Bohaterką filmu "Tańcząc w ciemnościach" jest uboga Czeszka, która przybywa do Stanów Zjednoczonych, aby zarobić na operację oczu dla swego jedynego syna. Mimo pogarszającego się stanu wzroku, Selma całymi dniami pracuje w fabryce. Jej miłością są jednak musicale - gra w amatorskim przedstawieniu "Dźwięki muzyki", oraz - co najważniejsze - w najcięższych chwilach tworzy w swej głowie własny musical.

"Tańcząc w ciemnościach" odniosło wielki sukces. Premiera filmu miała miejsce w 2000 roku na festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał on Złotą Palmę, zaś Bjork dostała nagrodę dla najlepszej aktorki.

W tym samym roku miała również miejsce premiera ścieżki dźwiękowej do filmu "Selmasongs". Piosenka "I've Seen It All", w której niesamowity duet z jej autorką stworzył Thom Yorke z Radiohead, była nawet nominowana do Oscara. Na gali wykonała ją sama artystka (ubrana w niezwykłą łabędzią suknię), jednak statuetki nie zdobyła...

W kolejnych latach Bjork rozpoczęła nowy etap zarówno w świecie muzyki, ukazało się kilka kompilacyjnych albumów, jak i życia prywatnego - związała się z amerykańskim filmowcem Matthew Barneyem, urodziła mu córkę i przeniosła się do Nowego Jorku.

Po raz kolejny wyruszyła też w trasę koncertową. Tym razem wystąpiła także w Polsce, dając owacyjnie przyjęty koncert w Sopocie.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.07.2020
GBP 4.943 złEUR 4.491 złUSD 3.942 złCHF 4.172 zł

Sport


Sport

Reklama