Menu

Oto atrakcja turystyczna Bieszczad!

Oto atrakcja turystyczna Bieszczad!
Oto ona! (Fot. jas-wedrowniczek.pl)
Rosnąca w pobliżu Baligrodu najgrubsza w Polsce jodła Lasumiła jest jedną z atrakcji Bieszczad. Od sześciu lat nosi tytuł królowej polskich jodeł. Wtedy halny powalił jej poprzedniczkę - przypomniał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Reklama

"Królowa polskich jodeł rośnie w drzewostanie gospodarczym Nadleśnictwa Baligród; w pobliżu Jabłonek, w masywie Łopiennika, koło Baligrodu w Bieszczadach. Prowadzi do niej licząca blisko półtora kilometra ścieżka przyrodnicza, przy której jest wita odpoczynkowa" – poinformował Marszałek.

"Lasumiła" ma 35 m wysokości i 517 cm w obwodzie. Tytuł królewski otrzymała w 2013 r. Wiatr halny powalił wtedy jej poprzedniczkę, która rosła w bieszczadzkich Pszczelinach i miała w obwodzie 527 cm.

Najgrubsza w naszym kraju jodła jest pomnikiem przyrody. Imię wybrano jej w drodze ogólnopolskiego konkursu spośród 282 propozycji.

"Królowa polskich jodeł nie przypadkiem znajduje się Bieszczadach. W południowo-wschodniej Polsce występują najcenniejsze w naszym kraju drzewostany jodłowe" – zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Średnia zasobność podkarpackich jedlin wynosi 363 m sześc. na hektar, a średnia krajowa niespełna 254 m sześc. Natomiast średni wiek jodeł w lasach na Podkarpaciu wynosi 84 lata; przeciętny wiek tych drzew w Polsce to jedynie 62 lata.

Droga do jodły jest wyraźnie oznaczona. (Fot. karpaty.turystyka.pl)

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.01.2020
GBP 4.968 złEUR 4.234 złUSD 3.805 złCHF 3.941 zł

Sport


Reklama