Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak pielęgnować stopy?

Jak pielęgnować stopy?
Piękne stopy na wiosnę. (Fot. Getty Images)
Warto wiedzieć...
Reklama

O pielęgnacji stóp przypominamy sobie zwykle przed sezonem letnim. Niestety, jak zauważa dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, działania profilaktyczne mające za zadanie utrzymanie stóp w dobrej kondycji przez cały rok są jeszcze wciąż za mało popularne. 

Fizjoterpeutka podkreśla, że pielęgnacja nie ogranicza się wyłącznie do stosowania specjalistycznych kremów i ścierania zrogowaciałego naskórka, a i tu często popełniamy błędy. Jak wyjaśnia ekspert, częstym błędem jest zbyt intensywne i zbyt częste usuwanie warstwy zrogowaciałej nieodpowiednim narzędziem np. pumeksem, omegą.

Błędem jest również brak odpowiednio dobranego kremu nawilżającego, często do stóp używamy tych samych balsamów co do reszty ciała. Zbyt krótkie skracanie paznokci, wycinanie brzegów paznokciowych, zakrywanie lakierem paznokci uszkodzonych lub zmienionych chorobowo udając, że nie ma problemu również nie służy zdrowiu naszych stóp. 

Pumeks nie jest najlepszym narzędziem do stosowania w przypadku zrogowaciałego naskórka. "W jego strukturze (głębokie pory) często rozwijają się drobnoustroje. Nadmierne ścieranie stymuluje naskórek do narastania, przez co problem może się pogłębić. W celu usuwania nadmiaru wierzchniej martwej warstwy naskórka można używać tarki drobnoziarnistej, co ok. 3-4 tyg. delikatnie złuszczać naskórek" - przekonuje dyrektor merytoryczny sieci gabinetów FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy, współpracująca również z Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym Natura.

Przyczyną powstawania pękających pięt może być nadwaga, deformacje kostne, źle dopasowane obuwie, skarpetki ze sztucznych włókien, niedobory witaminy A, a także nadmierne usuwanie naskórka. Problem ten może pojawić się również przy chorobach takich jak: łuszczyca, RZS, niedoczynność tarczycy.

 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.07.2019
GBP 4.718 złEUR 4.264 złUSD 3.804 złCHF 3.843 zł

Sport


Reklama