Menu

Garść orzechów dla smukłej sylwetki

Garść orzechów dla smukłej sylwetki
Orzechy to samo zdrowie! (Fot. Getty Images)
Eksperci z uniwersytetu Harvarda sugerują włączyć do codziennej diety garść orzechów. Z najnowszych badań wynika bowiem, że codzienne spożywanie porcji orzechów może powstrzymać nadmierny przyrost masy ciała.
Reklama

Naukowcy twierdzą, że zastąpienie niezdrowych przekąsek, takich jak czekolada, orzechami może spowolnić przyrost masy ciała i zniwelować ryzyko otyłości u osób w średnim wieku.

Z badań przeprowadzonych na grupie ponad 300 tys. osób wynika, że ci, którzy codziennie sięgali po orzechy przybierali na wadze mniej. Analiza zebranych na przestrzeni 20 lat danych sugerowała, że spożywanie pół porcji orzechów każdego dnia - jakiegokolwiek rodzaju - wiązało się z niższym o 23 proc. ryzykiem otyłości.

Jeśli chodzi o poszczególne rodzaje orzechów, na szczególną uwagę zasługują orzechy włoskie. Z badań wynika, że jedzenie dodatkowo połowy porcji orzechów włoskich dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo otyłości o ok. 15 proc.

Dodawaj orzechy np. do swojego śniadania. (Fot. Getty Images)

Właściwości zdrowotne i odżywcze orzechów są nieocenione. Dlatego eksperci zachęcają, aby stanowiły one element codziennej diety, np. zastępowały jedną z przekąsek. Warto pamiętać, że orzechy są bogatym źródłem błonnika. Równocześnie są one również cennym źródłem kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów.

Choć orzechy należą do dość kalorycznej grupy pokarmów, są jednym z tych produktów, które dowodzą, że dobre kalorie, choć jest ich nieco więcej, mają zbawienny wpływ na zdrowie i sylwetkę. Orzechy będą również doskonałym wsparciem dla naszego układu pokarmowego, co również ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania prawidłowej masy ciała.

Jednak specjaliści również w ich przypadku zalecają umiar. Podkreślają również, że orzechy należy spożywać w formie nieprzetworzonej. Jeśli mamy ochotę nieco urozmaicić ich smak, warto uprażyć je samodzielnie z dodatkiem ulubionych przypraw. Orzechy będą również ciekawym dodatkiem do porannej owsianki, jogurtu czy sałatki.

To również świetna przekąska dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną. Orzechy wspomagają regenerację po treningu. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.04.2020
GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

Sport


Reklama