Menu

Co jeść, aby zmniejszyć bóle migrenowe?

Co jeść, aby zmniejszyć bóle migrenowe?
Marchew jest jak najbardziej wskazana. (Fot. Getty Images)
Większość z nas miewa sporadyczne bóle głowy, jednak przedłużające się dolegliwości i uporczywy ból mogą świadczyć o migrenie. Co wtedy można zrobić? Ostatnie badania wskazują, że modyfikacja diety może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migren lub zmniejszyć częstotliwość migren.
Reklama

Każdy, kto miał migrenę, wie, że to coś zupełnie innego niż zwykły ból głowy. Dzieje się tak, ponieważ intensywność bólu jest większa i towarzyszy mu kilka innych objawów. Kiedy zacznie się migrena, możesz być szczególnie wrażliwy na hałas lub światło. Możesz także odczuwać nudności i wymioty. Ten ból i towarzyszące mu objawy mogą trwać od kilku godzin do kilku dni.

Zwracanie uwagi na dietę jest jednym z najlepszych sposobów obrony przed migrenami. Warto włączyć do diety pokarmy zapobiegające i ograniczać pokarmy wywołujące migrenę.

Naturalna żywność, która nie zawiera konserwantów ani sztucznych aromatów, to dobry początek. Potwierdza to zresztą badanie przeprowadzone na 42 osobach dorosłych, które wykazało, że dieta wegańska lub wyeliminowanie możliwych wyzwalaczy dietetycznych może przynieść korzyści osobom z migreną.

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy... (Fot. PAP/EPA)

Zaleca się, aby w diecie nie brakowało różnokolorowych warzyw, doskonale sprawdzą się m.in.: dynia, słodkie ziemniaki, marchew, zielone warzywa liściaste. Warto również włączyć do diety brązowy ryż, oraz owoce, szczególnie wiśnie i żurawinę. Niezbędne będą również źródła białka, jak drób i ryby, które dodatkowo są cennym źródłem kwasów tłuszczowych. Jak wskazuje American Migraine Foundation, witamina B2 może pomóc zmniejszyć częstość migreny. Witaminę B2 można znaleźć w takich produktach jak łosoś i czerwone mięso. Występuje również w zbożach i grzybach.

Jedno z badań wskazało, że dieta keto, która jest dietą wysokotłuszczową, niskowęglowodanową i bogatą w białko, może również przyczynić się do zmniejszenia migrenowych dolegliwości. Warto jednak mieć na uwadze produkty, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia migreny. A zaliczają się do nich: jajka, pomidory, cebule, nabiał, pszenica, w tym makarony i pieczywo, owoce cytrusowe, alkohol, kofeina, ale również sery dojrzewające czy czekolada. Oprócz podstawowych zasad zdrowej diety warto przestrzegać jeszcze kilku zasad - wskazuje American Migraine Foundation.

"Nie pomijaj posiłków, zwłaszcza jeśli wywołuje to bóle głowy. Rozważ zjedzenie pięciu małych posiłków dziennie. Jedz węglowodany z białkiem lub dobrym tłuszczem, aby dłużej zachować sytość. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie, brak odpowiedniej ilości wody spożywanej w ciągu dnia również może prowokować lub zaostrzać dolegliwości bólowe" – czytamy.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.10.2020
GBP 5.077 złEUR 4.588 złUSD 3.873 złCHF 4.271 zł

Sport


Sport

Reklama