Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cracow Fashion Week: Moda nie jest nudna!

Cracow Fashion Week: Moda nie jest nudna!
Pokaz dyplomowy najlepszych adeptów SAPU. (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)
Za nami kolejna, 14. edycja Cracow Fashion Week. Na wybiegu królowały przepych, bogactwo form i koncepcji, realizacje w 3D, upcykling, własnoręczne  hafty, szydełkowe dziergania, skomplikowane konstrukcje  oraz autorskie nadruki. Każda kolekcja wywodziła się z innej inspiracji i każda była wyjątkowa, bo stanowiła uwieńczenie nauki w SAPU.
Advertisement
Advertisement

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) to jedna z placówek wchodzących w skład Krakowskich Szkół Artystycznych - głównego pomysłodawcy i organizatora tego przedsięwzięcia.

Działająca od 1994 roku SAPU jest wyjątkowym miejscem i spełnieniem marzeń dla wielu młodych projektantów, chcących nie tylko szlifować swoje umiejętności, ale także przedstawić je szerszej publiczności. Najlepsze kolekcje powstałe na potrzeby pokazu dyplomowego są bowiem prezentowane podczas prestiżowego eventu podczas Cracow Fashion Week i oceniane przez międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli mediów i świata mody.

Przewodnim motywem tegorocznego wydarzenia było "Innovation in Design" promujące nowe
możliwości i technologie w modzie takie jak projektowanie 3D, NFT oraz AI, które rewolucjonizują branżę na naszych oczach. Moda odpowiedzialna i CSR - to kolejne hasła tegorocznych wydarzeń wpisujące się w aktualne potrzeby i tendencje na świecie.

Polska moda ma w tej kwestii wiele do powiedzenia, czego przykładem są działania młodych marek, które tworzą często w duchu ekologicznym, zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju i uczciwego handlu.

Tegoroczny pokaz odbył się w wyjątkowym miejscu - CKF_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna. (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)

Choć w ramach Cracow Fashion Week przez ponad tydzień organizowanych jest szereg wykładów, warsztatów i wystaw, to sztandarową imprezą jest podsumowanie konkursu dla młodych projektantów. W tym roku odbyło się ono 18 marca 2023 r. w zupełnie nowej przestrzeni w Krakowie - CKF_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna. W pokazach premierowych wzięło udział 45 absolwentów i absolwentek SAPU z Polski, Ukrainy, Tadżykistanu, Białorusi, Słowacji i Turcji.

Bezapelacyjnie konkurs wygrała Gabriela Nowak - pochodząca z małej miejscowości niedaleko Miechowa w województwie małopolskim studentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak sama jednak zaznacza, projektowanie ubioru jest właśnie tym, co chce robić w życiu. 

Jej projektom przyznano tytuł Kolekcji Roku i Kolekcji Mediów. Otrzymała statuetkę SAPU, zaproszenie na trzymiesięczny staż w marce Mohito i nagrodę  w wysokości 2500 zł od firmy LPP oraz została zaproszona do pokazania kolekcji podczas Feeric Fashion Week, Montenegro Fashion Week i Nadwiślańskiego Fashion Week. Projektantka otrzymała również wyróżnienie od Accademia Koefia z Rzymu, nagrodę specjalną od firmy Ariadna oraz publikację przyznaną przez Lidię Przybylską, redaktor naczelną "Moda w Polsce".

Gabriela Nowak podczas tworzenia "futurystycznych" okularów na pokaz. (Fot. Arch. prywatne G. Nowak)

"W ogóle nie spodziewałam się tak pozytywnego dla mnie zakończenia CFW. Tym bardziej że koleżanki i koledzy z SAPU stworzyli projekty na wysokim poziomie" - przyznała skromnie zwyciężczyni. 

"Zainteresowanie modą zaczęło się już w dzieciństwie, gdzie próbowałam przerabiać stare, już nieużywane ubrania. Nie chciałam nosić ubrań takich, jak widziałam w sklepach, chciałam chociaż trochę się wyróżniać. Chociaż czasem tylko eksperymentowałam z kolorami i tkaniną" - wyjaśniła. 

"Głównie inspiruję się zjawiskami, tym co się dzieje w świecie rzeczywistym, codziennym. Szeroko rozumiana sztuka jest dla mnie studnią bez dna, gdzie mogę wyszukiwać przeróżnych, ciekawych informacji. Zawsze dawałam ujście swojej kreatywności w artystyczny sposób. Początkowo rysowałam, malowałam, teraz spełniam się w projektowaniu i tworzeniu ubiorów" - ujawniła Gabriela Nowak naszemu portalowi. 

Zwycięska kolekcja Gabrieli Nowak. (Fot. Ana Zborowska, A. Chodakowska/Londynek.net)

Jej zwycięska kolekcja F.W.T. FutuREE Work Today była inspirowana ubiorem roboczym oraz futurystyczną architekturą.

"Pomysł na taki temat przyszedł mi do głowy podczas remontu mieszkania. W swoich projektach skupiłam się na połączeniu przeróżnych struktur materiałów. Starałam się jak najwięcej tkanin pozyskać z secondhandów. Okulary, które własnoręcznie wykonałam, są zrobione z materiałów z odzysku. Przy pracy nad nimi inspirowałam się okularami ochronnymi, spawalniczymi. Całość umieściłam w wolnym, futurystycznym klimacie, jaki odczuwałam, oglądając w filmach architekturę przyszłości" - wyjaśniła. 

Zdaniem młodej projektantki, Polacy w ostatnich latach chętniej sięgają po coraz bardziej odważne stylizacje - głównie są to młode osoby. "Szarość polskich ulic powoli się kończy, powinniśmy z odwagą pokazywać kolory, których pewnie przybędzie wraz z nadchodzącym latem" - podsumowała obiecująca projektantka. 

Dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych, Jerzy Gaweł, w rozmowie z Londynkiem przyznaje, że cieszą go dochodzące zewsząd głosy o wysokim poziomie imprezy. Przypomina, że to ogromne międzynarodowe przedsięwzięcie – przygotowania trzeba zacząć już rok wcześniej.

Od lewej stoją w środku: Joanna Gaweł, Gabriela Nowak i Jerzy Gaweł podczas podsumowania konkursu. (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)

"Po podsumowaniu tegorocznej edycji zespół 12 osób zacznie pracę nad przyszłorocznym wydarzeniem. CFW trwa całe 9 dni i w każdym dniu odbywają się warsztaty, wystawy, prelekcje itp., a to spore wyzwanie organizacyjne" - wyjaśnia.

Dodaje, że w ciągu tych kilkunastu lat szkoła nawiązała współpracę z wieloma innymi placówkami artystycznymi z całego świata, w tym roku był nawet profesor z Chin.

"Współpracujemy z Litwą, Ukrainą, Czechami, Słowacją, Węgrami i Rumunią, a przede wszystkim kolebką mody – Włochami" - opowiada.

"Autorski program nauczania Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz wysokie wymagania zaangażowanej kadry wykładowców po raz kolejny udowodniły, że przez 2,5 roku nauki można wykształcić świadomych projektantów mody, którzy mogą współpracować z firmami odzieżowymi lub zakładać własne marki. Na kolejne modowe olśnienia musimy poczekać rok. Tegoroczne doświadczenia pokazują, że warto" - podsumowuje.

Nazwiska wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych młodych projektantów na 14. edycji CFW można znaleźć TUTAJ.  

Londynek.net był patronem medialnym Cracow Fashion Week 2023.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.67 / 3

Advertisement
Advertisement
Rates by NBP, date 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł

News


Advertisement

Sport


Advertisement