Co ewolucja technologii oznacza dla rynku gier?

Tworzymy systemy komputerowe, które są w stanie generować realistycznie wyglądające grafiki, a nawet krótkie wideo, wysyłamy setki satelitów w kosmos, aby mieć połączenie z internetem w każdym zakątku świata.
Umiemy produkować ekrany, które mogą się zginać lub są przezroczyste, a to wszystko przy wsparciu sztucznej inteligencji, która jest w stanie w niemal kilka sekund odpowiedzieć na najbardziej skomplikowane pytania, czy wygenerować artykuł taki, jak ten który obecnie czytasz.
Te i inne technologie sprawiają, że otaczający nas świat ciągle się zmienia, a nowe możliwości pojawiają się niemal każdego dnia. Owe zmiany nie omijają branży gier wideo, a deweloperzy dwoją się i troją, aby znaleźć coraz to nowe sposoby na zaimplementowanie najnowszych wynalazków w branży gamingowej.
Na najciekawszych z tych pomysłów skupimy się w tym artykule i tym samym postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak ewolucja technologii już zmieniła i jak w przyszłości zmieni branżę gier komputerowych.
Sztuczna inteligencja
Chyba najgłośniejszą technologią ostatnich lat jest sztuczna inteligencja. Choć daleko nam jeszcze do stworzenia tak zwanej "Artificial general intelligence" (AGI), a więc ogólnej sztucznej inteligencji, która będzie w stanie, podobnie jak ludzki umysł, radzić sobie z różnymi ogólnymi problemami, a nie tylko jednym, szczegółowo określonym zadaniem takim jak generowanie tekstu czy grafiki – to efekty pracy takich modeli jak ChatGPT czy Midjourney potrafią być oszałamiające i mogą inspirować do tworzenia nowych rozwiązań, które ułatwią lub usprawnią to, jak dziś pracujemy.
Jedną z firm, która bez wątpienia uległa czarowi możliwości dzisiejszego AI, jest Microsoft. Dowiedzieliśmy się bowiem niedawno, że ten gigant z Doliny Krzemowej pracuje intensywnie nad silnikiem do gier, który ma być w stanie na bieżąco generować świat gry przy użyciu sztucznej inteligencji.
Z tego co udało nam się dowiedzieć, wynika, że na ten moment silnik jest w stanie utrzymać rozgrywkę przez kilkadziesiąt sekund, co może nie wydaje się imponujące, ale jest pewnego rodzaju dowodem, że taki styl tworzenia gier jest w ogóle możliwy i może dać nam pewien wgląd w to, jak będą wyglądały gry za kilka lat.
Wirtualna rzeczywistość
Kolejnym wynalazkiem, który być może zmieni to, jak gramy w gry wideo, są gogle do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim gracz może całkowicie przenieść się do świata gry i poczuć się, jakby znalazł się w samym środku zabawy. Taka możliwość pozwala na znacznie większą immersyjność co w przypadku wielu gier jest w stanie zrobić ogromną różnicę.
Przykładem takich gier mogą być pozycje z gatunku survival-horror, w których zadaniem gracza jest przetrwanie w niesprzyjającym środowisku pełnym zwykle strasznych wrogów. W przypadku tego typu gier gogle do wirtualnej rzeczywistości pozwalają niejako wejść do tego świata i dać mu się otoczyć, przez co emocje płynące z gry są znacznie mocniejsze.
Dobrym przykładem ciekawego wykorzystania wirtualnej rzeczywistości są kasyna online, gdzie twórcy gier skanują wnętrze klasycznego kasyna i przenoszą je do wirtualnego świata, w którym mogą spotkać się gracze z różnych zakątków globu i wspólnie zagrać, podobnie jak ma to miejsce w fizycznych kasynach Las Vegas czy Monte Carlo. W ten sposób nowoczesne technologie są w stanie dać graczom możliwości, które jeszcze do niedawna kojarzyły się tylko z science fiction.
Jeśli i ty chcesz spróbować swoich sił w takiej grze, to zachęcamy do odwiedzenia strony oferującej przeglądarkę z recenzjami i porównaniami kasyn online, następnie wybrania kasyna, która najlepiej spełnia twoje oczekiwania i sprawdzenia się w grze na prawdziwe pieniądze przez internet. Pamiętaj jednak, że taka forma hazardu, mimo że jest rozgrywana na prawdziwe pieniądze, to powinna być traktowana jako forma zabawy, a nie sposób na zarabianie.
Technologie sieciowe
Rozwój e-sportu sprawił, że obecnie oglądanie rozgrywek innych graczy jest czymś zupełnie normalnym i czymś, co można porównać do oglądania meczów piłki nożnej w telewizji. Młodsze pokolenie nie pamięta jednak, że jeszcze nie tak dawno temu oglądanie kogoś podczas grania było możliwe tylko wtedy, kiedy obie osoby znajdowały się w jednym pomieszczeniu, a wspólne granie było ograniczone do rozgrywek dwuosobowych, w których gracze mieli w ręku po jednym kontrolerze podłączonym bezpośrednio do konsoli.
Jednak rozwój technologii sieciowych sprawił, że oglądanie gry kogoś z drugiego końca świata na żywo nikogo nie dziwi, a w jednej grze mogą spotkać się systematycznie gracze, którzy mieszkają tysiące kilometrów od siebie i którzy nigdy nie widzieli się w prawdziwym świecie. Podejrzewamy, że dalsza ewolucja technologii sieciowych sprawi, że granie w gry wideo stanie się jeszcze bardziej społeczną aktywnością.
Inną możliwością, jaką daje szybkie połączenie sieciowe, jest tak zwane granie w chmurze. W tym wypadku gra nie jest uruchamiana na twoim urządzeniu, tylko na serwerze firmy, której płacisz za usługę udostępniania gry. Dzięki temu gra nie zajmuje miejsca na twoim dysku, a twoje urządzenie nie musi być na tyle mocne, aby ją uruchomić – wystarczy, że będzie w stanie wyświetlić obraz z niej i odpowiednio szybko przesłać informacje z twojego kontrolera tak, abyś był w stanie płynnie kontrować to, co dzieje się na ekranie.
Dzięki temu, zamiast płacić za drogą grę i drogi sprzęt do jej uruchomienia płacisz jedynie miesięczny abonament, który daje ci prawo do korzystania z biblioteki gier.