Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Full list of new driving rules in March and April everyone should know

Full list of new driving rules in March and April everyone should know
Brytyjskich kierowców czeka w tym roku wiele zmian. (Fot. Getty Images)
Motorists are set to be slapped with a new set of driving rules and changes this year, with some alterations expected to impact thousands of Britons. The rules include an expansion of London’s Ultra Low Emission Zone (ULEZ), benefits for electric car owners, and adjustments to fuel duty.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Poniżej opisujemy osiem nowych zmian w przepisach, na które kierowcy muszą się przygotować w 2023 roku. Niektóre wchodzą w życie już w marcu tego roku.

Program złomowania pojazdów TfL

Od 30 stycznia 2023 r. mieszkańcy Londynu pobierający określone zasiłki dla niepełnosprawnych i zasiłki uzależnione od dochodów mogą ubiegać się o skorzystanie z programu złomowania samochodów i motocykli realizowanego przez TfL.

Beneficjenci będą mogli uzyskać w ramach programu dopłatę lub dopłatę plus jeden lub dwa roczne bilety na autobusy i tramwaje.

Odrębny program złomowania vanów i minibusów będzie również dostępny dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, mikroprzedsiębiorstw ( poniżej 10 pracowników) oraz organizacji charytatywnych.

Ponadto przewidziane są także oferty wsparcia ULEZ dla osób, które pomyślnie przejdą program złomowania, jak również oferty dla wszystkich mieszkańców Londynu, którzy mogą skorzystać z programu, niezależnie od tego, czy kwalifikują się do otrzymania dofinansowania, czy też nie.

Tablice rejestracyjne

W zeszłym roku zmieniły się przepisy dotyczące wyglądu tablic rejestracyjnych - i reguły te obowiązują do czasu ogłoszenia najnowszych zmian w marcu 2023 roku.

Tablice rejestracyjne zmieniają się dwa razy w roku dla nowo wyprodukowanych pojazdów, raz 1 marca, a drugi raz 1 września.

Od marca przyszłego roku kierowcy będą mogli zarejestrować nowy pojazd pod tablicą rejestracyjną 23. We wrześniu nowe samochody będą rejestrowane pod tablicą 73.

Stawki opłaty paliwowej

Stawki opłaty paliwowej w Wielkiej Brytanii zostały obniżone o 5p na 12 miesięcy, aby pomóc rodzinom zmagającym się z problemem gwałtownie rosnących cen paliw oraz innych zwiększających się wydatków domowych.

Opłata paliwowa może wkrótce wzrosnąć. (Fot. Getty Images)

Jednak 23 marca 2023 roku ta obniżka wygaśnie, a urząd ds. kontroli budżetowej (Office for Budget Responsibility - OBR) zasugerował, że opłata paliwowa może wzrosnąć.

Plany dotyczące opłaty paliwowej zostaną prawdopodobnie przedstawione przez rząd w wiosennym budżecie kanclerza Jeremy'ego Hunta.

Rozszerzenie strefy ULEZ

ULEZ to obszar Londynu, w którym osoby jeżdżące najbardziej zanieczyszczającymi pojazdami są obciążane opłatami w ramach starań o ograniczenie liczby pojazdów niespełniających norm emisji - co z kolei ma poprawić jakość powietrza w stolicy.

Jednak od 29 sierpnia 2023 r. ULEZ zostanie rozszerzona po raz trzeci i prawdopodobnie obejmie swoim zasięgiem tysiące kierowców.

Obecnie ULEZ obowiązuje na obszarach położonych w obrębie północnej i południowej obwodnicy, ale wkrótce obejmie wszystkie 33 dzielnice miasta.

Od 29 sierpnia 2023 r. ma zostać rozszerzona strefa niskiej emisji - ULEZ. (Fot. Getty Images)

Osoby, których pojazdy nie spełniają norm emisji ULEZ, będą musiały uiścić opłatę w wysokości 12,50 funtów dziennie, aby móc poruszać się w tej strefie. Dotyczy to samochodów osobowych, motocykli, vanów i pojazdów specjalistycznych (do 3,5 tony włącznie) oraz mini busów (do 5 ton włącznie).

Stawki za świadczenia rzeczowe (BiK)

Świadczenia rzeczowe (BiK) to towary i usługi, które pracownik otrzymuje bezpłatnie lub po znacznie obniżonych kosztach jako dodatek do wynagrodzenia.

Osoby korzystające z samochodu służbowego muszą opłacać składkę BiK, która jest częściej nazywana podatkiem od samochodu służbowego.

Samochody firmowe mają przypisany procentowy przedział BiK, a ich stawki systematycznie rosną. Każdy samochód ma przypisany procentowy przedział BIK. W ciągu ostatnich kilku lat stawki te systematycznie rosły.

W tej chwili samochód benzynowy, który wytwarza 100g/km substancji szkodliwych, płaci 25 procent BiK a w 2013 roku było to jedynie 13 procent.

Osoby korzystające z samochodu służbowego muszą opłacać składkę BiK. (Fot. Getty Images)

Rząd poinformował, że te stawki pozostaną zamrożone do kwietnia 2025 roku w nadziei na zachęcenie pracowników do wyboru pojazdów elektrycznych.

Parkowanie na chodnikach w Szkocji

Opóźnione wdrożenie przez Szkocję zakazu parkowania na chodnikach i opuszczonych krawężników ma nastąpić w tym roku.

Zamiar ten ogłoszono w 2019 roku, ale jego wdrożenie zostało przesunięte ze względu na pandemię.

Opłata od pojazdów ciężarowych

Pojazdy ciężarowe ważące ponad 12 ton są obciążone opłatą za ewentualne szkody lub zużycie na brytyjskich drogach, które wynika z ich eksploatacji.

Opłatę tę zawieszono dla zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii pojazdów ciężarowych w czasie pandemii, a następnie przedłużono o kolejny rok w sierpniu 2022 r.

Zawieszenie to zostanie zniesione w sierpniu 2023 roku, co oznacza, że firmy przewozowe zaczną ponownie ponosić dodatkowe koszty.

Podatek akcyzowy dla właścicieli samochodów elektrycznych

Chociaż właściciele samochodów elektrycznych będą nadal korzystać z 0-procentowego podatku VED przez następne dwa lata, to od kwietnia 2025 roku uderzy w nich nowy podatek.

Minister finansów Jeremy Hunt ogłosił w swoim jesiennym oświadczeniu, że pojazdy o zerowej emisji stracą zwolnienie z akcyzy na pojazdy (VED) od tego terminu.

Właściciele EV, którzy obecnie nie płacą VED, będą musieli liczyć się z corocznym opodatkowaniem w wysokości do £165 dla samochodów osobowych i £290 dla samochodów dostawczych.

Czytaj więcej:

Londyn: Apele do Sadiqa Khana, aby opóźnił rozszerzenie strefy ULEZ

Trzech na pięciu londyńczyków sprzeciwia się dalszej ekspansji strefy ULEZ

Mieszkańcy Surrey przeciwni rozszerzaniu strefy ULEZ. Niektórzy rozważają przeprowadzkę

Rozszerzenie ULEZ: Na rynku sprzedaży w UK brakuje aut dostawczych spełniających wymogi

Władze gminy Slough wyrażają swoje obawy w związku z rozszerzeniem ULEZ

Londyn: Downing Street może zablokować kontrowersyjną ekspansję strefy ULEZ 

Strefa ULEZ w Londynie działa. Jakość powietrza bardzo się poprawiła

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement