TikTok banned on all London City Hall devices amid security concerns

Władze miasta (Greater London Authority - GLA) poinformowały, że zasada ta obejmie 1 200 pracowników. Podobną decyzję podjął brytyjski rząd, zakazując ministrom korzystania z aplikacji na ich telefonach służbowych po przeprowadzeniu oceny stanu bezpieczeństwa.
TikTok stanowczo zaprzecza zarzutom, że przekazuje dane użytkowników rządowi Chin i zaproponował nawet spotkanie z Sadiqiem Khanem, aby odnieść się do - jak to określono – panujących "błędnych przekonań".
Aplikacja, której popularność gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, zbiera wiele informacji na temat użytkowników - w tym ich wiek, lokalizację, dane o urządzeniu, czy częstotliwość wpisów.
Jej tzw. ciasteczka śledzą również aktywność użytkownika w innych miejscach w internecie.
TikTok banned on all London City Hall devices amid security concerns https://t.co/V0AnB4Y28p
— BBC News (UK) (@BBCNews) March 25, 2023
Amerykańskie serwisy społecznościowe także to robią, ale chińska firma macierzysta TikToka, ByteDance, spotyka się z zarzutami, że podlega wpływom Pekinu.
Parlament Wielkiej Brytanii podjął w czwartek decyzję o zakazie korzystania z chińskiej aplikacji w sieci ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa i jest to ruch, który GLA chce również przyjąć. Także rząd Szkocji ogłosił w czwartek, że przyłączy się do rządu walijskiego w kwestii zakazu używania aplikacji na służbowych urządzeniach.
W odpowiedzi na komunikat City Hall, TikTok oświadczył, że jego zdaniem zakazy opierają się na "fundamentalnych błędnych przekonaniach i są napędzane przez szerzej zakrojoną geopolitykę".
Czytaj więcej:
Kanadyjski wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom takim jak chiński TikTok
USA: Biały Dom daje 30 dni agencjom rządowym na usunięcie TikToka z urządzeń federalnych
Coraz bliżej zakazu korzystania z TikToka w USA
Chiny oskarżają USA o "nieuzasadnione ataki" na TikToka
BBC wzywa pracowników do usunięcia TikToka