Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nearly 45 million people may use Poland's airports this year

Nearly 45 million people may use Poland's airports this year
W 2023 roku ruch lotniczy powinien zbliżyć się do poziomu z roku 2019. (Fot. Marek Kwasowski/Twitter/@ChopinAirport)
Polish airports will serve nearly 44.7 million passengers this year; that's about 91 percent of the passengers from 2019, the last year before the pandemic, Civil Aviation Authority President Piotr Samson forecasts. Risks to the estimate include the war in Ukraine and global macroeconomic conditions, he adds.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według ULC w całym 2019 r. polskie lotniska obsłużyły 49 mln pasażerów, rok później 14,5 mln podróżnych, a w 2021 r. - ponad 19,6 mln osób. W Polsce działa 15 lotnisk pasażerskich.

"W 2023 roku ruch lotniczy powinien zbliżyć się do poziomu z 2019. Czynnikami, które mogą spowolnić jego dynamikę, są wojna w Ukrainie oraz pogarszające się warunki makroekonomiczne na rynkach światowych" - przekazał prezes ULC.

W ocenie Samsona, wzrost cen paliwa lotniczego i energii, a także wysoka inflacja mogą zwiększyć koszty działalności przewoźników, lotnisk oraz innych podmiotów działających na rynku lotniczym. Jeśli przełoży się to na wzrost cen biletów, popyt na latanie może się obniżyć - wskazał. "Niemniej jednak nadal spodziewamy się wzrostu liczby pasażerów w stosunku do 2022 roku" - stwierdził.

Jak dodał, dla Polski, podobnie jak innych państw Europy Wschodniej i Centralnej, "dużym wyzwaniem pozostaje dodatkowo zamknięcie większości wschodniej granicy dla ruchu lotniczego". "Oznacza to znaczne wydłużenie lotów i ich kosztów, przede wszystkim na kierunkach azjatyckich" - podkreślił.

Pytany, ile w tym roku pasażerów mogą obsłużyć polskie lotniska, odparł: "Prognozuje się, że w 2023 roku zostanie obsłużonych ok. 91 proc. liczby pasażerów z 2019 roku, a więc ok. 44,7 mln osób. Z aktualnych danych wynika, że w 2023 roku zostanie przewiezionych więcej pasażerów niż w 2022, jednak nie uda się jeszcze osiągnąć liczby pasażerów, która była przewożona z i do Polski przed wybuchem epidemii Covid-19".

Jak podkreślił, lotniska krajowe przygotowują się do nadchodzącego sezonu letniego. "Prowadzona jest rekrutacja pracowników i modernizacja infrastruktury wykorzystywanej do kontroli osób i bagażu" - wskazał.

Zwrócił również uwagę na inwestycje dotyczące infrastruktury lotniskowej, podejmowane przez zarządzających portami, na podstawie potrzeb danego lotniska. "Największymi tego rodzaju inwestycjami są z pewnością budowa lotniska Warszawa-Radom oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego" - zaznaczył.

Według danych ULC, w pierwszej połowie 2022 r. w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym - obsłużono ponad 16,6 mln pasażerów.

To wynik ponad 4-krotnie wyższy niż w pierwszej połowie 2021 r., ale o 25,5 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie 2019 r. Przez pierwszych 6 miesięcy ub.r. na krajowych lotniskach wykonano 144,7 tys. operacji lotniczych, 3-krotnie więcej niż w roku 2021 i o 23,3 proc. mniej niż w 2019 r.

Urząd Lotnictwa Cywilnego sprawuje nadzór nad lotnictwem cywilnym.

Czytaj więcej:

Ryanair planuje w tym roku przewieźć ok. 300 tys. pasażerów z Lotniska Chopina

Raport: Europejskie lotniska obsłużyły w 2022 r. prawie 2 mld pasażerów

Osiem nowych połączeń Ryanaira z lotniska Kraków Airport

Ryanair uruchomi w sezonie letnim cztery nowe połączenia z poznańskiego lotniska Ławica

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement