Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Yorkshire estate known as world’s first nature reserve gets Grade II listing

Yorkshire estate known as world’s first nature reserve gets Grade II listing
Waterton Park, niedaleko Wakefield jest pierwszym na świecie rezerwatem przyrody, stworzonym w XIX wieku. (Fot. Alun Bull/Historic England)
A Yorkshire parkland regarded as the world’s first nature reserve – which was created by an eccentric pioneering 19th-century environmentalist – has been given a Grade II listing.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według organizacji Historic England, Waterton Park w pobliżu Wakefield jest najstarszym zachowanym przykładem krajobrazu zaprojektowanego specjalnie z myślą o ochronie rodzimej fauny i flory. Został on stworzony przez Charlesa Watertona, który jest tak samo ciekawą postacią, jak tereny, które przekształcił.

Waterton, który był podziwiany przez ówczesne znane postacie, w tym Charlesa Dickensa i Williama Makepeace Thackeraya, ma do dziś całe rzesze fanów, w tym samego Davida Attenborough.

Właściciel tej posiadłości znany był z tego, że po osiemdziesiątce wspinał się na drzewa, chodził boso po okolicy, rozmawiał z gośćmi, stojąc na głowie, a podczas przyjęć kolacyjnych udawał psa, który gryzł gości w nogi.

Jednak jego ówcześni współpracownicy często uważali go za ekscentryka ze względu na sposób, w jaki zarządzał swoją posiadłością, na przykład zakazując strzelania na swoim terenie i zapraszając zwykłych ludzi do bezpłatnego jej zwiedzania. 

Waterton urodził się w 1782 roku w rodzinie, która miała bezpośrednie powiązania z niewolnictwem. W 1804 roku został wysłany do Demerary w dzisiejszej Gujanie, aby zarządzać plantacjami trzciny cukrowej swojego ojca i wuja, na których pracowali niewolnicy.

Ekscentryczny przyrodnik odziedziczył Waterton Park po swoim ojcu i powrócił tam w 1813 roku, chcąc realizować swoją pasję do natury i ochrony przyrody.

Wprowadził nowy system zarządzania parkiem, aby zminimalizować niszczenie rodzimych gatunków. Stworzył również nowe siedliska i zbudował mur graniczny, również wpisany na listę zabytków klasy II, aby chronić teren przed lisami i kłusownikami. Budowa muru kosztowała 10 000 funtów, co jak na tamte czasy było prawdziwą fortuną.

Jego innowacje zadziałały. Pewnej zimy zanotował obecność 5 000 sztuk dzikiego ptactwa na swoim jeziorze, a z biegiem lat odkryto 123 gatunki ptaków żyjących w parku.

John Smith, przewodniczący organizacji Friends of Waterton's Wall, podkreślił, że wpis na listę zabytków klasy II pomoże upowszechnić wiedzę na temat historii i osiągnięć Watertona wśród szerszej publiczności.

Prawdopodobnie był ekscentrykiem, stwierdził Smith, ale "nie można zaprzeczyć, że był pionierem w dziedzinie ochrony środowiska".

Czytaj więcej:

Analiza: Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

National Trust: Zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu w UK

National Trust: Zmiany klimatyczne powodują "chaos" w brytyjskiej przyrodzie

Rząd UK zmienił dotychczasowe założenia dotyczące planu odstrzału borsuków

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement