Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Elections in Spain: Ideological issues divide society

Elections in Spain: Ideological issues divide society
Dziś o 9.00 rozpoczęły się w Hiszpanii wybory do parlamentu, tzw. Kortezów Generalnych. (Fot. Getty Images)
Według komentatorów hiszpańskich mediów, część społeczeństwa pójdzie dziś na wybory zaniepokojona polityką rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) w koalicji z radykalnie lewicową Podemos. Gorące spory toczą się m.in. o ustawę znoszącą zgodę rodziców na aborcję po ukończeniu 16 lat, czy o prawo zezwalające na zmianę płci na życzenie od 16. roku życia.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Komentatorzy zwracają uwagę na rozczarowanie nawet części tradycyjnego elektoratu lewicowego i zdyskredytowanie lidera PSOE, premiera Pedro Sancheza za paktowanie i ustępstwa wobec separatystycznej baskijskiej partii Bildu, w której szeregach znajdują się byli członkowie terrorystycznej ETA, oraz z Esquerra Republicana reprezentującej separatyzm kataloński.

Wskazują na reformę kodeksu karnego, która zniosła przestępstwo rebelii na korzyść skazanych separatystów i wyrażają przekonanie, że dalszą ceną utrzymania się przy władzy lewicy byłoby wymuszenie przez sojuszników referendów niepodległościowych.

Wśród 75 partii i bloków wyborczych walczących w wyborach blisko połowa to małe ugrupowania o zasięgu lokalnym. (Fot. Getty Images)

Amerykański Wall Street Journal w artykule poświęconym hiszpańskiej polityce podkreśliła, że zwycięstwo centroprawicy w wyborach regionalnych 28 maja zagroziło rządowi Pedro Sancheza, który niespodziewanie zdecydował o rozpisaniu przedwczesnych wyborów powszechnych. W wyniku porażki socjalistów konserwatyści przejęli kontrolę nad 12 z 17 autonomicznych regionów kraju i w ponad 8 tys. gminach. Stolica kraju stała się bastionem centroprawicy po uzyskaniu większości absolutnej przez przewodniczącą regionu Madrytu Isabel Diaz Ayuso.

Komentatorzy wskazują na skutki coraz bardziej intruzyjnej polityki społecznej i gospodarczej lewicowej koalicji, a zwłaszcza radykalnie lewicowej Podemos. Nawet fundamentalne prawo własności prywatnej stało się problemem politycznym, kiedy rząd usiłował ograniczyć ceny czynszów i wykazywał pobłażliwość wobec nielegalnego zajmowania mieszkań przez dzikich lokatorów.

Polemikę społeczną wywołało wiele uchwalonych przez lewicowy rząd praw, jak zniesienie zgody rodziców na aborcję od 16. roku życia, "ustawa trans" zezwalająca na zmianę płci na życzenie od 16 lat czy wadliwa prawnie ustawa przeforsowana przez Podemos "tylko tak jest tak", która w rezultacie doprowadziła do zmniejszenia kar więzienia dla przestępców seksualnych.

"Władza próbowała wkroczyć do naszych domów mówiąc nam, co powinniśmy jeść, a czego nie, jakie prezenty powinniśmy dawać naszym dzieciom, jakie zwyczaje anulować, jakim dogmatom ma podporządkować się wieś, jakie decyzje powinni podejmować przedsiębiorcy" - ocenił dziennik "El Debate". "Ogłaszając nowe prawa w rzeczywistości ograniczała naszą wolność. Tymczasem zwykli ludzie chcą, żeby zostawić ich w spokoju, żeby rząd nie wtrącał się w ich życie " - wskazał autor.

Według ekspertów sytuacja gospodarcza kraju znajduje się w cieniu debaty politycznej, chociaż wolne ożywienie gospodarcze i wysokie bezrobocie - najwyższe w UE wg Eurostatu, w połączeniu z problemami społecznymi i rosnącą przestępczością tworzą grunt do utraty władzy przez socjalistów.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Parlament zatwierdził przepisy umożliwiające 12-latkom zmianę płci

Hiszpania: Mleko od karaluchów nowym rodzajem superżywności?

Hiszpania: Na La Palmie spłonęło blisko 5 tys. ha lasów i łąk. Trwa ewakuacja ludności i zwierząt

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement