Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Work less and earn more?

Work less and earn more?
In Poland lowest earners work more in order to compensate the household budget.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Wysokość miesięcznego wynagrodzenia jest jednym z czynników, który warunkuje ilość wykonywanych dziennie godzin pracy. Okazuje się, że najmniej pracują osoby z dochodem w przedziale od 3-5 tys. miesięcznie. Najwięcej natomiast przepracowują ci, którzy zarabiają poniżej 3 tys. i powyżej 7,5 tys.

"Osoby najmniej zarabiające pracują więcej, aby wyrównać niedobór w budżecie domowym. Np. pielęgniarka po zakończonym dyżurze w szpitalu podejmuje dodatkowe zajęcie jako pielęgniarka w przychodni. W grupie najlepiej zarabiających znajdziemy managerów i specjalistów, którzy pracują dłużej, by wykonać zobowiązania wobec pracodawcy i klientów. W tym przypadku pieniądze nie są tu tak istotne, jak satysfakcja z wykonywanej pracy i samorealizacja" - tłumaczy prezes Work Service, Tomasz Hanczarek.

Z badania wynika też, że im wyższe mamy wykształcenie, tym mniej pracujemy. Osoby z wykształceniem zawodowym stanowią największą grupę, która pracuje powyżej 8 godzin dziennie (49,2 proc.). Wśród osób z wykształceniem średnim odsetek ten wynosi 31,5 proc., a w przypadku posiadających wykształcenie wyższe to blisko 15,8 proc.

"Osoby lepiej wykształcone zazwyczaj zarabiają najwięcej. Cenią one swój czas i nie chcą pracować kosztem życia prywatnego. Pracownicy z wykształceniem zawodowym są wciąż przywiązani do pracy zmianowej. Pracują w nadgodzinach lub na półtora etatu, aby w ten sposób zrekompensować sobie niższe wynagrodzenie" - dodaje Hanczarek.

Analiza badania pokazała, że najbardziej zapracowaną grupą Polaków są mieszkańcy wsi. Aż 41,1 proc. z nich deklaruje, że pracuje więcej niż 8 godzin dziennie. Dla porównania spośród mieszkańców metropolii (np. Warszawy, Krakowa, czy Wrocławia) tak długo pracuje jedynie 20 proc. "Specyfika pracy na obszarach wiejskich polega na wykonywaniu jej zarówno wcześnie rano, jak i późnym popołudniem, tak więc rozłożona jest w ciągu całego dnia. Dodatkowo trzeba tam brać pod uwagę chociażby uwarunkowania pogodowe, co dla większości pracowników w mieście nie ma to wpływu na tryb ich pracy" - uzasadnia Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków Work Service.

Ciekawe wnioski płyną z analizy porównawczej pracy kobiet i mężczyzn. O ile niemal trzykrotnie więcej mężczyzn niż kobiet przyznaje, że pracuje powyżej 8h dziennie, o tyle to właśnie kobiety są zwykle pracownikami, którzy korzystają z możliwości zmniejszenia wymiaru etatu.

"Ewidentnie to nadal mężczyźni skupieni są na pracy, często pracując więcej niż jest to wymagane na podstawie standardowej umowy o pracę. Kobiety często godzą obowiązki rodzinne z wykonywaniem pracy zawodowej, z czego też może wynikać tendencja do wyboru elastycznych godzin pracy, niepełnego wymiaru godzin, czy po prostu pracy spokojnej, etatowej, dającej poczucie bezpieczeństwa i podstawowe świadczenia" - podsumowuje Krzysztof Inglot.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement