Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CPTPP: UK accepted into Indo-Pacific trade bloc in biggest trade deal since Brexit

CPTPP: UK accepted into Indo-Pacific trade bloc in biggest trade deal since Brexit
CPTPP to blok handlowy składający się z 11 krajów - Australii, Brunei, Chile, Japonii, Malezji, Meksyku, Nowej Zelandii, Peru, Singapuru, Wietnamu i Kanady. (Fot. Getty Images)
Prime Minister Rishi Sunak claims joining the 11-strong trade area will 'demonstrate the real economic benefits of our post-Brexit freedoms'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zakończenie prowadzonych przez 21 miesięcy negocjacji oznacza, że Wielka Brytania staje się pierwszym europejskim krajem w CPTPP i pierwszym nowo przyjętym członkiem od czasu utworzenia bloku w 2018 r.

W jego skład wchodzi 11 państw regionu Pacyfiku: Australia, Brunei, Chile, Japonia, Kanada, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur i Wietnam, zamieszkałych przez ponad 500 mln osób. Wraz z Wielką Brytanią ich łączny PKB stanowi 15 proc. światowej gospodarki.

Brytyjski rząd przekonuje, że to najważniejsza umowa handlowa zawarta od czasu wyjścia kraju z Unii Europejskiej przed trzema laty, a członkostwo w CPTPP ułatwi brytyjskim przedsiębiorstwom dostęp do największych obecnych i przyszłych gospodarek świata, ale krytycy wskazują, że zyski z przystąpienia do tej strefy wolnego handlu nie zrównoważą strat gospodarczych wynikłych z opuszczenia UE.

O tym, że Wielka Brytania została przyjęta do CPTPP, poinformowała minister ds. handlu międzynarodowego Kemi Badenoch. (Fot. Getty Images)

Dzięki wejściu do CPTPP ponad 99 proc. brytyjskich towarów eksportowanych do 11 krajów członkowskich będzie wolne od ceł i barier handlowych. Obejmuje to takie produkty jak ser, samochody, czekoladę, maszyny, gin i whisky, a zdaniem Downing Street także branża usługowa skorzystałaby ze "zmniejszonej biurokracji i większego dostępu do rozwijających się rynków Pacyfiku".

Ale jako że Wielka Brytania już wcześniej miała umowy handlowe ze wszystkimi członkami bloku poza Brunei i Malezją, jej wejście do strefy wolnego handlu nie przełoży się na znaczące korzyści gospodarcze ani nie zrównoważy strat związanych z wyjściem z UE.

Gdy rozpoczynano formalne negocjacje, brytyjski rząd wyliczał, że w wyniku członkostwa PKB wzrośnie w ciągu 15 lat o 1,8 mld funtów, czyli zaledwie o 0,08 proc. Tymczasem Według szacunków, brytyjski PKB będzie za 15 lat o 4 proc. niższy niż byłby, gdyby Wielka Brytania pozostała w UE.

"Ta umowa pokazuje rzeczywiste korzyści gospodarcze z naszych swobód po Brexicie. Jako część CPTPP, Wielka Brytania jest teraz w doskonałej pozycji w globalnej gospodarce, aby wykorzystać możliwości tworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu i innowacji. Przystąpienie do bloku handlowego CPTPP stawia Wielką Brytanię w centrum dynamicznej i rozwijającej się grupy gospodarek Pacyfiku. Brytyjskie przedsiębiorstwa będą teraz cieszyć się niezrównanym dostępem do rynków od Europy po południowy Pacyfik" - oświadczył premier Rishi Sunak.

"To ważny moment dla Wielkiej Brytanii. Nasze przystąpienie do CPTPP wysyła silny sygnał, że Wielka Brytania jest otwarta na biznes i wykorzystuje nasze swobody po Brexicie, aby dotrzeć do nowych rynków na całym świecie i rozwijać naszą gospodarkę. Przystąpienie do CPTPP będzie wspierać miejsca pracy i tworzyć możliwości dla firm każdej wielkości i we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa" - dodała minister biznesu i handlu Kemi Badenoch.

Jak wyjaśnił brytyjski rząd, w związku z zakończeniem negocjacji Wielka Brytania i kraje członkowskie CPTPP podejmą teraz procedury prawne i administracyjne niezbędne do akcesji, tak aby nastąpiła ona jeszcze w bieżącym roku.

Czytaj więcej:

Eksperci: Brexit "będzie trwać wiecznie"

Rządowy organ: "Brexit tak samo zły jak Covid i wojna na Ukrainie"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement