Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WWF announces report on endangered species conservation in Europe

WWF announces report on endangered species conservation in Europe
Ofiarami przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie stają się często niedźwiedzie. (Fot. Getty Images)
Despite the fact that there is a lot of talk about nature conservation and laws are being created to help with this, this concern for endangered species is often illusory in many European countries. This is the conclusion of a WWF report released on Wednesday, July 5. It shows that most crimes against wildlife in Europe go undetected or unpunished.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport opublikowany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF (World Wildlife Fund for Nature) w ramach projektu LIFE SWiPE to najbardziej kompleksowy jak dotąd przegląd stanu przestępczości przeciw dzikiej przyrodzie w Europie.

Dane zebrane z 11 krajów europejskich pokazują, że w latach 2016-2020 najczęstszymi przestępstwami było: nielegalne zabijanie dzikich zwierząt (27 proc.), stosowanie zatrutych przynęt (16 proc.) lub zabronionych metod polowania (14 proc.) oraz nielegalny handel dziką fauną i florą (13 proc.).

Jednak nawet zgłoszone przypadki przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie często nie są ścigane. Według raportu średnio 60 proc. zawiadomień, które trafiły do prokuratury, nie zakończyło się aktami oskarżenia i postępowaniem sądowym.

Według raportu gatunkiem, który najczęściej pada ofiarą przestępców, jest szczygieł. Ten niewielki ptak jest obiektem wielu nielegalnych działań - we Włoszech zabija się go, bo jest traktowany jako przysmak, w Serbii przyciąga amatorów "turystyki kłusowniczej", w Ukrainie bywa chwytany i nielegalnie sprzedawany na Bliski Wschód, a w Hiszpanii przetrzymywany jako zwierzę domowe.

Często ofiarami przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie są też zagrożone gatunki ptaków drapieżnych, na które wykłada się zatrute przynęty, oraz duże drapieżniki - zwłaszcza niedźwiedzie, wilki i rysie.

"Nie zgłasza się zaginięć dzikich zwierząt, jak to ma miejsce w przypadku ludzi, one same też nie mogą się zgłaszać jako ofiary, więc większość tych aktów nie jest w ogóle odnotowywana, a ogromna liczba najprawdopodobniej pozostaje niewykrytych" – stwierdziła w podsumowaniu raportu szefowa projektu LIFE SWiPE, Roselina Stoeva.

Gatunkiem, który w Europie najczęściej pada ofiarą przestępców, jest szczygieł. (Fot. Getty Images)

Wśród dobrych praktyk skutecznych w ściganiu przestępstw przeciwko środowisku raport wymienia tworzenie wyspecjalizowanych jednostek policji, wykorzystanie technologii takich jak drony lub GPS do monitorowania zagrożonych gatunków oraz szkolenie psów tropiących do wykrywania trutek i innych przestępstw związanych z dziką przyrodą.

Autorzy raportu wzywają też do rozważenia wprowadzenia surowszych kar, w tym pozbawienia wolności, za przestępstwa objęte dyrektywą o przestępstwach przeciwko środowisku.

Zwalczanie przestępstw przeciwko środowisku, w tym handlu dziką fauną i florą, jest jednym z dziesięciu priorytetów Rady UE w walce z przestępczością zorganizowaną. Obecnie trwają negocjacje dotyczące zmiany dyrektywy UE w sprawie przestępstw przeciwko środowisku.

"Parlament Europejski i Rada muszą dać jasny komunikat, że takie przestępstwa nie są w Europie tolerowane, i zapewnić, by zmieniona dyrektywa w sprawie przestępstw przeciwko środowisku była wystarczająco stanowcza i ambitna. Dyrektywa powinna objąć wszystkie poważne przestępstwa przeciwko środowisku, a maksymalne kary pozbawienia wolności muszą być na tyle wysokie, aby odstraszały od popełniania przestępstw" – stwierdziła w komunikacie Audrey Chambaudet z europejskiego biura ds. handlu i przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie WWF.

Czytaj więcej:

Raport WWF: Populacja dzikich zwierząt na świecie drastycznie spadła

Wyjątkowe miejsca w UK: Oto nowi kandydaci do uzyskania statusu światowego dziedzictwa UNESCO

Od milionów lat postępuje zanik afrykańskich dużych zwierząt

Brytyjscy naukowcy ustalili, który drapieżnik jest najbardziej agresywny. Wynik zaskakuje

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement