WTA tournament in Stuttgart: Swiatek defeated Mertens and advanced to the quarter-finals

Świątek wygrała dwie ostatnie edycje turnieju w Stuttgarcie, w którym zwyciężczyni otrzymuje od sponsora imprezy samochód Porsche. (Fot. Getty Images)
World tennis rankings leader Iga Swiatek defeated Belgium's Elise Mertens 6:3, 6:4 to advance to the quarter-finals of the WTA 500 indoor tennis tournament on courts in Stuttgart. Her next opponent will be Britain's Emma Raducanu

Mecz 22-letniej Polki z 30. w rankingu o sześć lat starszą rywalką trwał ponad półtorej godziny.

W pierwszym secie tenisistka z Raszyna prowadziła już 5:1 i serwowała na wygranie partii, ale dała się przełamać i ostatecznie kilka minut później triumfowała 6:3. Drugi set był bardziej wyrównany i także w nim decydujące okazało się o jedno więcej przełamanie Świątek.

"Jestem bardzo zadowolona ze sposobu, w jaki grałam. Pierwszy mecz na ziemnej nawierzchni zawsze jest trudny. Elise była naprawdę dobra. Czasami w obronie musiałem uzbroić się w cierpliwość i naprawdę pracować na punkty. To jedna z rzeczy, które trzeba zmienić, przechodząc z twardego kortu. Trzeba być gotowym na dłuższe wymiany. Należy zmienić sposób myślenia i być bardziej cierpliwym" - oświadczyła po meczu Polka.

Świątek, która w pierwszej rundzie miała wolny los, wygrała dwie ostatnie edycje turnieju w Stuttgarcie, w którym zwyciężczyni otrzymuje od sponsora imprezy samochód Porsche.

Polka ma imponujący bilans w tej imprezie - dziewięć wygranych meczów i żadnej porażki. Za każdym razem w finale okazywała się lepsza od Białorusinki Aryny Sabalenki, która o awans do półfinału zagra w piątek z Czeszką Marketą Vondrousovą.

W ćwierćfinale rywalką Świątek będzie niespodziewana zwyciężczyni US Open w 2001 roku Raducanu, która stara się powrócić do tenisowej elity po wielomiesięcznej przerwie w ubiegłym roku.

Wczoraj wieczorem pokonała Czeszkę Lindę Noskovą 6:0, 7:5. Brytyjka była już nawet 10. w rankingu WTA, ale po ubiegłorocznym turnieju w Stuttgarcie przeszła operacje obu nadgarstków i kostek, co wymusiło długą przerwę w startach i spadek na światowej liście. Obecnie zajmuje na niej 303. miejsce.

Świątek z Raducanu spotkała się dwukrotnie i dwukrotnie zwyciężała - w 2022 roku w ćwierćfinale w Stuttgarcie 6:4, 6:4 i przed rokiem w 1/8 finału w Indian Wells 6:3, 6:1. Ich mecz zaplanowano na piątek na godz. 17.00.