Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Exhibition honouring Polish WWII courier opens in Rome

Exhibition honouring Polish WWII courier opens in Rome
Karski nazywany był "człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust". (Fot. Twitter/@Anna_M_Anders)
An exhibition honouring Jan Karski, a Polish Home Army (AK) soldier and a courier for the wartime Polish Underground State during WWII, who informed the Allies about the Holocaust, opened in Rome on Tuesday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Specjalny wieczór dedykowany świadkowi Holokaustu i autorowi raportu dla aliantów na temat zagłady Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce odbył się w Domu Pamięci i Historii nad Tybrem. Jest to placówka powołana przez władze Rzymu w celu kultywowania pamięci o ruchu antyfaszystowskim, walkach o wyzwolenie Włoch i najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej.

Na wystawie przedstawiono fotografie, kopie dokumentów i zapisków oraz publikacje przybliżające życie i działalność Karskiego, nazywanego "człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust".

Podczas otwarcia wystawy podkreślano, że obecnie panuje ogólne, powierzchowne podejście do historii, w rezultacie czego zapomina się o tak ważnych jej postaciach, jak Jan Karski.

W spotkaniu w Domu Pamięci i Historii uczestniczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i Jadwiga Pinderska-Lech, dyrektor wydawnictwa Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ambasador Anders podkreśliła, że upamiętnienie polskiego bohatera jest bardzo potrzebne, bo w wielu krajach wiedza na temat historii Polski jest niewielka. 

Wystawa, która została otwarta na sześć dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, będzie czynna do 27 lutego br. W jej ostatnim dniu odbędzie się spotkanie z autorami wydanej we Włoszech powieści graficznej "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust": dziennikarzem Marco Rizzo i rysownikiem Lelio Bonaccorso. Ich publikacja ukaże się ponownie 24 stycznia br. jako dodatek do dziennika "La Repubblica".

Książka w oryginalnej formie komiksu została wydana po raz pierwszy w 2014 roku w przypadającą wówczas setną rocznicę urodzin polskiego emisariusza, prawnika i dyplomaty. Został on w niej przedstawiony jako "niewygodny bohater", zignorowany przez aliantów.

Karski jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. (Fot. Wikipedia)

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w ich kraju jego najważniejsza książka "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu".

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 roku. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 roku honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 roku w Waszyngtonie.

Czytaj więcej:

Londyn przekazuje £300 tys. na Fundację Auschwitz-Birkenau

"The Sunday Times" o sporach wokół rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Londyn: Dyskusja na temat wkładu Rządu RP w ratowanie Żydów podczas Holokaustu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement