Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

There is a shortage of professionals in Germany. Most in the health and care sectors

There is a shortage of professionals in Germany. Most in the health and care sectors
Starzejące się niemieckie społeczeństwo wymaga opieki, której nie może otrzymać z uwagi na braki kadrowe. (Fot. Getty Images)
The latest research shows that the economy is currently short of skilled workers than last year. The health and care sectors are the most severely affected, informs 'Der Spiegel'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Niedobór wykwalifikowanych pracowników dotyka coraz więcej firm w Niemczech. Dwie trzecie (66 proc.) ankietowanych decydentów z firm różnej wielkości stwierdziło, że brakuje im wykwalifikowanych pracowników, a 29 proc. uznało, że ten problem ich nie dotyka. To główne wnioski z badania, zleconego przez Fundację Bertelsmanna, przeprowadzonego przez firmę badawczą Civey od sierpnia do października bieżącego roku wśród ok. 7,5 tys. osób decyzyjnych.

W porównaniu z badaniem z 2020 r., w którym na braki personalne wskazywało 55 proc. firm, a 38 proc. uznawało sytuację za unormowaną, oznacza to pogorszenie sytuacji z roku na rok. Zdaniem Fundacji Bertelsmanna, wykazywany obecnie niedobór wykwalifikowanych pracowników jest znacznie większy, niż firmy zakładały rok temu.

Sytuacja różni się w zależności od branży, regionu, stanowiska i wymaganych kwalifikacji. Obecnie najbardziej poszukiwani są pracownicy z wykształceniem zawodowym – ich niedobór zgłosiło 48 proc. badanych firm.

Niemieckie domy opieki świecą pustkami. (Fot. Getty Images)

Dużymi brakami wykwalifikowanych pracowników dotknięte są w największym stopniu sektor opieki i sektor zdrowia. Wąskie gardła występują we wszystkich krajach związkowych, szczególnie w Bawarii, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii-Palatynacie, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. Z kolei problem ten jest mniejszy w Berlinie, Bremie i Kraju Saary.

Nic też nie wskazuje na odwrócenie tego trendu. Aż 67 proc. ankietowanych firm zakłada, że również w nadchodzącym roku będą zatrudniać mniej wykwalifikowanych pracowników, niż wynoszą ich potrzeby. "Niedobory wykwalifikowanych pracowników pogłębiają się coraz mocniej i końca tego trendu nie widać" – podkreślił Matthias Mayer, ekspert ds. migracji w Fundacji Bertelsmanna.

Jak wynika z badania, tylko co szósta firma rekrutuje wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, wskazując jako przeszkody bariery językowe i wynikające z nich nieporozumienia, a także trudności w ocenie kwalifikacji.

Czytaj więcej:

Francja: Przez Covid-19 brakuje pracowników w gastronomii

Brakuje pracowników do zbierania brokułów. Rolnicy oferują nawet £30 za godzinę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.05.2024
    GBP 4.9679 złEUR 4.2617 złUSD 3.9195 złCHF 4.3445 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement