Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Van Rompuy: UK must accept free movement to stay in single market

Van Rompuy: UK must accept free movement to stay in single market
Van Rompuy i Cameron. (Fot. getty Images)
Britain should not expect any compromise on the European Union's free movement rules if it wants to stay in the single market, the former EU leader Herman Van Rompuy has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wielka Brytania po wybraniu przyszłości poza Unią Europejską stanęła w bardzo trudnym położeniu. Londyn - pomimo rozwodu z Brukselą - liczy na specjalną taryfę ulgową na rynku europejskim i zachowanie specjalnych przywilejów. Postawa Brytyjczyków, którzy chcieliby wyjść ze struktur europejskich, ale niewiele dawać w zamian, spotyka się w Brukseli ze sporą niechęcią. Świadczy o tym wypowiedź byłego lidera UE Hermana Van Rompuy'a, który podkreślił, że jedyne, na co w tej chwili mogą liczyć Wyspiarze, to widmo trudnego rozstania z Europą.

„Negocjacje nie będą łatwe, bo zachodzi konflikt interesów. Nie chodzi o karanie Brytyjczyków czy polityczny rewanż. Wielka Brytania ma już inne priorytety niż 27 krajów członkowskich pozostających w Unii” – zaznaczył polityk.

Podstawą porozumienia - zdaniem ekspertów - ma być przyzwolenie Wielkiej Brytanii na swobodę obywateli UE do przemieszczania się także w granicach Zjednoczonego Królestwa. W tej chwili Londyn broni się przed tą obietnicą, próbując jak najwięcej uszczknąć z europejskiego tortu.

Wiele zależeć będzie od tego, kto stanie na czele rządu i zajmie miejsce Davida Camerona przy Downing Street 10.  Kandydaci nie mówią bowiem w tej kwestii jednym głosem.

Van Rompuy jest przekonany, że Wielka Brytania ma więcej do stracenia niż UE. Polityk przytoczył cyfry, z których wynika, że około 45% brytyjskiego exportu trafia do krajów unijnych, a tylko 16% towarów z państw członkowskich pojawia się w UK.

Swoboda przemieszczania się i pobytu osób w Unii Europejskiej stanowiła jeden z podstawowych problemów podczas kampanii przed referendum w sprawie Brexitu.

Takie prawo przyjęto w Unii na mocy traktatu z Maastricht w 1992 r. Praktyczne wprowadzenie jej do prawa UE nie było jednak rzeczą prostą. Polegało ono na stopniowym zniesieniu granic wewnętrznych na mocy porozumień z Schengen, początkowo tylko przez niewielką grupę państw członkowskich.

Obecnie zasady swobodnego przepływu osób reguluje dyrektywa 2004/38/WE w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement