Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Understanding of not having children is at a record high among young Poles

Understanding of not having children is at a record high among young Poles
W 2022 roku w Polsce urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci, najmniej od końca II wojny światowej. (Fot. Getty Images)
I understand when people are hesitant to have children these days - this is the opinion agreed with by as many as 86 per cent of Poles aged between 18 and 39, according to a survey by the Allianz Foundation conducted with the SINUS institute in five countries, published by the 'Rzeczpospolita'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Fundacja Allianz postanowiła zbadać postawy młodych dorosłych, bo – jak uzasadnia – w nadchodzących latach i dekadach to oni będą wyznaczać kierunek, w którym podążą ich kraje. Badanie oparło się na 34 wywiadach grupowych i 10 tys. ankiet" - wyjaśniono w dzienniku.

"Zrozumienie dla nieposiadania dzieci jest w Polsce rekordowo wysokie" - napisano. Okazuje je 86 proc. Polaków w wieku od 18 do 39 lat. "To więcej niż we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Grecji – wynika z badania Fundacji Allianz, przeprowadzonego z instytutem SINUS w pięciu krajach" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Na pytanie, "czy rozumiem, kiedy w dzisiejszych czasach ludzie wahają się, czy mieć dzieci", twierdząco odpowiedziało 82 proc. badanych we Włoszech, 81 proc. ankietowanych w Wielkiej Brytanii, 78 proc. Niemców i 75 proc. badanych w Grecji.

"Dr Simon Morris-Lange z Fundacji Allianz mówi, że patrząc na wyniki z tych pięciu krajów, można dostrzec znacznie więcej podobieństw niż różnic. Jednak w niektórych obszarach młodzi dorośli z Polski wyróżniają się na tle rówieśników. Jednym z nich jest akceptacja bezdzietności" - napisano.

"Jedną z przyczyn takich wyników ankiety może być to, że kwestia rodziny zawsze była traktowana w Polsce jako sprawa prywatna, co odróżnia nas od protestanckiej części Europy. Po prostu źle widziane jest namawianie do posiadania dzieci" – oznajmił dyrektor badającego demografię Instytutu Pokolenia Michał Kot.

Zwrócił uwagę, że "wpływ na wyniki mogła też mieć wojna za naszą wschodnią granicą". "W badaniach jakościowych, jakie prowadziliśmy na przełomie 2022 i 2023 r., bardzo często padały określenia, szczególnie na ścianie wschodniej, że to nie jest dobry czas na posiadanie dzieci" – wyjaśnił ekspert, cytowany w dzienniku.

Jak przypomniano, "badanie Fundacji Allianz przeprowadzono od września do listopada 2022 r., czyli w okresie, gdy media alarmowały, że z powodu wojny może zabraknąć nawet węgla na zimę". "I rzeczywiście, również z odpowiedzi na inne pytania wynika szczególny lęk młodych Polaków przed wojną i inflacją. Gremialnie opowiedzieli się np. za mocną armią" - podkreślono.

"Na tle innych rówieśników wyróżniają się też jednak czymś innym: obiekcją wobec adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Nie oznacza to jednak, że przejawiają tendencje autorytarne. Jak podkreślają autorzy raportu, są bardziej skłonni, by podkreślić znaczenie wolnej prasy, niezależnych sądów i zaangażowania obywatelskiego" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"W 2022 roku w Polsce urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci, najmniej od końca II wojny światowej. Jednym z podstawowych powodów zapaści demograficznej jest zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym" - przypomniano w artykule pt. "To nie jest czas na dziecko".

Zaznaczono, że "jednak spada też współczynnik dzietności, czyli statystyczna liczba dzieci na kobietę". "Należy on do najniższych w Europie i raczej nie będzie lepiej" - napisano w dzienniku.

Czytaj więcej:

Wśród Polaków umocniła się dezaprobata fizycznego karania dzieci

Naukowcy dowodzą, że w epoce kamienia dzieci miały lepszą opiekę niż dzisiaj

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement