US Open: Djokovic in the semi-finals, two steps to a historic achievement

"Nasze mecze są zawsze bardzo wyrównane"- ocenił grę z Berrettinim Djokovic.(Fot. ED JONES/AFP via Getty Images)
Serbian tennis player Novak Djokovic defeated Italian Matteo Barrettini 5: 7, 6: 2, 6: 2, 6: 3 and advanced to the US Open semi-finals. Two victories separate him from triumphing in New York and winning the classic Grand Slam, winning all four tournaments of this rank during the season.

Lider światowego rankingu już tradycyjnie wolno się rozkręcał, ale jak wszedł na najwyższe obroty, to nie było wątpliwości, kto jest lepszy. Po raz czwarty w tej edycji zmagań na kortach Flushing Meadows stracił seta, a w trzecim kolejnym meczu przegrał pierwszą partię.

"Szybko zapomniałem o przegraniu pierwszej odsłony i wzniosłem swój tenis na jeszcze wyższy poziom. Kolejne trzy sety były najlepszymi, jakie rozegrałem w tym roku w Nowym Jorku. Niewiarygodny mecz" - skomentował po spotkaniu będący już przez 337 tygodni pierwszą rakietą świata Serb.

34-letni zawodnik z Belgradu do 26 wydłużył passę zwycięstw w Wielkim Szlemie. Wcześniej w tym roku wygrał Australian Open, French Open i Wimbledon. Teraz jest o sześć setów, od triumfu US Open. Jeśli tego dokona, zostanie pierwszym zdobywcą Wielkiego Szlema od 1969 roku, kiedy cztery najbardziej prestiżowe imprezy w sezonie wygrał Australijczyk Rod Laver.

Do triumfów w Paryżu i Londynie droga też wiodła przez Berrettiniego. Pokonał Włocha w ćwierćfinale w Paryżu i finale na londyńskiej trawie. W każdym przypadku 3:1. Łączny bilans ich pojedynków to 4-0 dla Djokovica.

"To świetny gracz, który na dobre zagościł w czołowej 10-tce rankingu. Nasze mecze, niezależnie od końcowego wyniku, zawsze są bardzo wyrównane" - skomplementował rywala Serb.

Jego kolejną przeszkodą na drodze do historycznego osiągnięcia będzie Alexander Zverev. Niemiec jest w ostatnich tygodniach w wyśmienitej formie. W Tokio został mistrzem olimpijskim, eliminując w półfinale... "Djoko", kiedy po porażce w pierwszej partii 1:6 i stracie podania na 2:3 w drugiej odwrócił losy spotkania, i być może pozbawił rywala sukcesu w postaci tzw. Złotego Szlema. Po przenosinach do USA w drugiej połowie sierpnia triumfował w prestiżowej imprezie ATP Masters 1000 w Cincinnati, a teraz wygrał już pięć meczów w US Open.

Będzie to 42. w karierze wielkoszlemowy półfinał Serba, z czego 12. w Nowym Jorku. Ma szansę na 31. finał. W US Open był dotychczas najlepszy trzy razy, ostatnio w edycji 2018. Gdyby triumfował w niedzielę, byłoby to jego 21. zwycięstwo w imprezie najwyższej rangi i zostałby samodzielnym rekordzistą pod tym względem. Obecnie po 20 wygranych mają również Hiszpan Rafael Nadal oraz Szwajcar Roger Federer, którzy w tym roku do amerykańskiej metropolii nie przyjechali.

Drugą parę półfinałową tworzą wicelider klasyfikacji tenisistów Rosjanin Daniił Miedwiediew i Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime (nr 12.).