US Open 2018: Roger Federer knocked out by Australian John Millman

"John był w stanie lepiej poradzić sobie z trudnymi warunkami. Było bardzo gorąco" - wspomniał Federer, który przed serią turniejów na kortach twardych zaprosił Australijczyka na wspólne treningi. (Fot. Getty Images)
Roger Federer has been knocked out of the US Open in the fourth round by world number 55 John Millman. The 37-year-old Swiss had prioritised winning a sixth title at Flushing Meadows but was beaten 3-6 7-5 7-6 (9-7) 7-6 (7-3) in three hours 35 minutes.

Tym samym nie dojdzie w ćwierćfinale do pojedynku Federera z Serbem Novakiem Djokovicem (6.), który łatwo pokonał Portugalczyka Joao Sousę, tym razem 6:3, 6:4, 6:3.

Szwajcar wygrał pierwszą partię z Millmanem 6:3, a w drugiej prowadził 5:3. Nie wykorzystał dwóch setboli, a rywal zdołał wyrównać na 5:5 i ostatecznie doprowadził do remisu 1-1 w spotkaniu. W kolejnych setach niespodziewanie znów górą był zawodnik z antypodów, choć w czwartej Federer wygrywał 4:2. Mecz trwał trzy godziny i 34 minuty.

W podobnych okolicznościach Federer odpadł w ćwierćfinale tegorocznego Wimbledonu. Prowadził z Kevinem Andersonem z RPA 2:0 w setach, by przegrać trzy następne.

37-letni tenisista z Bazylei pięciokrotnie, do tego z rzędu, zwyciężył na kortach Flushing Meadows, ale ta seria zakończyła się w 2008 roku. Rok temu zatrzymał się na ćwierćfinale US Open. W tej edycji było jeszcze gorzej. W nowojorskim turnieju Federer nigdy nie przegrał z przeciwnikiem spoza "50" rankingu światowego. Jak podkreślają zagraniczne media, przeciwko Australijczykowi po prostu zagrał słabo - kiepsko serwował, popełnił sporo niewymuszonych błędów, itd.

"Nie mogę uwierzyć w to, co się stało, tym bardziej że w pierwszych dwóch setach nie czułem się zbyt dobrze. Ale od końcówki drugiej partii zacząłem prezentować się zdecydowanie korzystniej, a Roger nie grał najlepiej" - skomentował triumfator.

"John był w stanie lepiej poradzić sobie z trudnymi warunkami. Było bardzo gorąco" - wspomniał Federer, który przed serią turniejów na kortach twardych zaprosił Australijczyka na wspólne treningi. Millman pochodzi z Brisbane i - co podkreślali komentatorzy - na co dzień mieszka i trenuje w upale oraz dużej wilgotności.

Wyniki poniedziałkowych meczów 1/8 finału (4. rundy) singla mężczyzn w wielkoszlemowym US Open:

• Marin Cilic (Chorwacja, 7) - David Goffin (Belgia, 10) 7:6 (8-6), 6:2, 6:4
  • Kei Nishikori (Japonia, 21) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 6:2, 7:5
  • Novak Djokovic (Serbia, 6) - Joao Sousa (Portugalia) 6:3, 6:4, 6:3
  • John Millman (Australia) - Roger Federer (Szwajcaria, 2) 3:6, 7:5, 7:6 (9-7), 7:6 (7-3)