Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UNESCO calls on schools around the world to ban smartphones

UNESCO calls on schools around the world to ban smartphones
Smartfony negatywnie wpływają na wyniki w nauce... (Fot. Getty Images)
On Wednesday, July 26, a UNESCO report entitled 'Technology in Education' was published, which warns against the abuse of modern technologies such as smartphones and computers in education. The authors of the text argue that the benefits of using such devices in schools disappear if students use them excessively or without teacher guidance.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Rewolucja cyfrowa kryje w sobie niezmierzony potencjał, ale podobnie jak pojawiły się ostrzeżenia, że należy ją uregulować w życiu społecznym, tak należy zwrócić uwagę na sposób jej wykorzystania w edukacji. Stosowanie zdobyczy technologicznych musi służyć ulepszaniu procesu nauczania oraz dobremu samopoczuciu uczniów i nauczycieli, a nie działać na ich szkodę. Na pierwszym miejscu stawiajmy potrzeby ucznia i wspierajmy nauczycieli. Łączność online nie zastąpi interakcji międzyludzkich" - ogłosiła w komunikacie dotyczącym raportu "Technologia w edukacji" dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay.

Wspomniany raport został opracowany przez Globalny Monitoring Edukacji (GEM) UNESCO. Jego autorzy zauważają, że chociaż wykorzystanie technologii w procesie nauczania może być korzystne dla uczniów, to jeśli używa się jej niewłaściwie lub nadmiernie – jak w przypadku smartfonów - może mieć szkodliwy wpływ zarówno na wyniki w nauce, jak i kondycję psychiczną uczniów.

"Badania bazujące na danych z międzynarodowych testów o szerokim zasięgu, takich jak PISA, wskazują na negatywny związek między nadmiernym korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych a wynikami uczniów" - czytamy w raporcie.

Zakaz używania smartfonów w szkołach wprowadzono w niespełna jednej czwartej państw świata. W Europie takie regulacje obowiązują we Francji i Włoszech, gdzie nauczyciele odbierają smartfony uczniom przed pierwszą lekcją. (Fot. Getty Images)

Autorzy raportu przypominają też wyniki przeprowadzonych w 14 krajach badań, podczas których stwierdzono, że sama bliskość urządzenia mobilnego rozprasza uczniów i ma negatywny wpływ na naukę. 

Ze wspomnianych badań wynika, że bliskość smartfonów odwraca uwagę uczniów od wykonywanych zadań, a możliwość korzystania z nich w klasie powoduje, że dzieci w czasie lekcji angażują się w sprawy niezwiązane ze szkołą, co negatywnie wpływa na zapamiętywanie i rozumienie przekazywanych im treści. Ponowne skupienie się na temacie lekcji po takim rozproszeniu może trwać nawet 20 minut.

Dlatego UNESCO zaleca wszystkim krajom wprowadzenie zakazu używania smartfonów w klasach. 

Ale tak jak rośnie świadomość dotycząca zagrożeń związanych z zastosowaniem technologii w życiu społecznym i wiele państw już wprowadziło lub zamierza wprowadzić regulacje dotyczące ochrony prywatności, tak samo należy podejść do zastosowania technologii w edukacji - apeluje UNESCO, wskazując na zagrożenia, jakie niesie zastosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu. Organizacja podkreśla, że w edukacji dzieci zamiast polegać na technologii, powinniśmy nadal koncentrować się na interakcjach międzyludzkich.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement