Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

UK unveils extremism blocking tool

UK unveils extremism blocking tool
Wychwycone przez algorytm treści będą oceniane przez moderatorów. (Fot. Thinkstock)
The UK government has unveiled a tool it says can accurately detect jihadist content and block it from being viewed. Home Secretary Amber Rudd told the BBC she would not rule out forcing technology companies to use it by law.
Advertisement
News available in Polish

Brytyjski rząd zainwestował w stworzenie oprogramowania £600 tys. Zadanie zostało zlecone firmie ASI Data Science, specjalizującej się w sztucznej inteligencji.

Właściciele spółki zapewnili, że oprogramowanie będzie w stanie wykrywać 94% filmów publikowanych w sieci przez tzw. Państwo Islamskie (IS). Podejrzane materiały będą oznaczane, a ostateczną decyzję będą podejmować ludzie.

Według firmy, program obecnie myli się tylko w 0,005% przypadków. To oznacza, że na stronie z 5 mln dziennych publikacji może wskazać 250 nagrań, które nie pochodzą od IS.

Projekt ma na celu odciążenie małych firm, nieposiadających środków na efektywne zwalczanie treści umieszczanych przez ekstremistów na ich stronach.

Amber Rudd poinformowała BBC, że narzędzie jest demonstracją rządowych wysiłków w walce z ekstremizmem.

W ubiegłym roku zawiązano sojusz Global Internet Forum to Counter Terrorism, który zrzesza rządy państw, w tym USA i Wielkiej Brytanii, a także największe firmy internetowe, jak Facebook, Google czy Twitter. Choć korporacje z Doliny Krzemowej inwestują w rozwój tego typu technologii, to brytyjski program jest pierwszym skierowanym do małych firm. Szefowa departamentu zapewniła, że nie ma planów wprowadzenia prawnego wymogu stosowania narzędzia.

Według szacunkowych danych Home Office, od lipca do końca ubiegłego roku ekstremistyczne materiały pojawiły się w 150 serwisach internetowych, które dotąd nie były wykorzystywane w celach propagandowych.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Advertisement