Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jobs recovery continues despite end of furlough

Jobs recovery continues despite end of furlough
Na brytyjskim rynku pracy brakuje prawie 1 mln pracowników, przez co ożywienie gospodarcze spowalnia... (Fot. Colin McPherson/Corbis via Getty Images)
The end of the furlough scheme in September does not appear to have led to a spike in unemployment as some feared, official figures suggest.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Liczba zatrudnionych pracowników wzrosła o 160 tys. w październiku – wynika z oficjalnych danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS). Jednocześnie liczba wakatów również osiągnęła nowy rekordowy poziom 1,17 mln, co wskazuje na to, że firmy nadal borykają się z niedoborem pracowników.

Zdaniem niektórych analityków, dane te zwiększają prawdopodobieństwo, że Bank Anglii podniesie stopy procentowe w grudniu. Oficjalna stopa bezrobocia również spadła do 4,3 proc., czyli blisko poziomu sprzed pandemii.

Jak twierdzi Sam Beckett z ONS, może minąć jeszcze kilka miesięcy, zanim będą widoczne skutki zakończenia furlough, ponieważ ludzie, którzy stracili pracę pod koniec września, mogą nadal otrzymywać odprawy.

"Nie widać również żadnych symptomów świadczących o zwiększonej redukcji zatrudnienia, a przedsiębiorstwa twierdzą, że tylko bardzo niewielka część ich wcześniej urlopowanych pracowników została zwolniona" - dodała Beckett.

Szacuje się, że w ostatnich dniach programu 1,1 miliona osób nadal przebywało na urlopie, co budziło obawy, że wiele z nich może pozostać bez pracy w październiku. Jednak silne zapotrzebowanie na pracowników najwyraźniej temu zapobiegło - w ubiegłym miesiącu zaobserwowano znaczne zatrudnienie w takich sektorach jak administracja, hotelarstwo i opieka zdrowotna.

Według ONS, w okresie od lipca do września 1,2 miliona osób powróciło do pracy z bezrobocia, kiedy ograniczenia związane z pandemią Covid zostały całkowicie złagodzone, a program urlopów zaczął się kończyć. Z kolei 980 tys. osób zmieniło pracę.

Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IES) ocenił, że to dobra wiadomość dla pracowników, ale firmy nadal będą miały problemy z rekrutacją, co wpłynie negatywnie na całą gospodarkę. IES zauważa, że tendencja ta wynika z tego, że osoby starsze, które utraciły pracę, nie zamierzają podejmować nowej, a ponadto więcej młodych ludzi podejmuje naukę.

"W sumie na rynku pracy brakuje prawie miliona pracowników, a ich brak hamuje ożywienie gospodarcze i przyczynia się do wzrostu inflacji" - podsumował Tony Wilson, dyrektor IES.

Czytaj więcej:

Badanie: Co dziewiąty pracownik zmienił w pandemii formę zatrudnienia

Większość brytyjskich pracodawców planuje rekrutacje w ciągu najbliższego roku

UK: Ludzie nie rwą się do pracy po zakończeniu "furlough"

Mieszkańcy UK szykują się do zmiany pracy. Myśli o tym aż 69% badanych osób

Badanie: Co piąty Polak pracuje więcej niż osiem godzin dziennie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement