Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sick days at work hit highest level for 10 years

Sick days at work hit highest level for 10 years
Okazuje się, że koronawirus wciąż pozostaje dużym problemem. (Fot. Getty Images)
UK workers are taking more sick days than at any point in the last decade, research suggests.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według danych CIPD, w ubiegłym roku przeciętny pracownik na Wyspach wziął średnio 7,8 dni chorobowych. Jeszcze przed pandemią koronawirusa odsetek ten wynosił zaledwie 5,8.

Organizacja wskazała, że dane są powodem do niepokoju. Za tak duży wzrost obwiniła m.in. stres, pandemię koronawirusa oraz kryzys związany z rosnącymi kosztami życia. "Wszystko to ma głęboki wpływ na samopoczucie pracowników" - oceniono.

Brytyjczycy zgłaszają coraz więcej dni wolnych z powodu choroby. (Fot. Getty Images)

Badanie, w którym przeanalizowano wskaźniki absencji 6,5 mln pracowników w ponad 900 firmach, wykazało, iż główną przyczyną zgłaszania dni chorobowych są drobne infekcje. Kolejne na liście są choroby układu mięśniowo-szkieletowego, a następnie - zły stan zdrowia psychicznego.

CIPD zwraca uwagę, że co 3. firma zgłasza, iż koronawirus wciąż wpływa na dyspozycyjność pracowników i jest poważnym problemem dla utrzymania właściwej organizacji pracy.

Powyższe dane obejmują jedynie sytuacje, gdy wzięcie chorobowego ma charakter krótkotrwały. W przypadku długotrwałych problemów najczęściej zgłaszane są kolejno: kłopoty ze zdrowiem psychicznym, urazy układu mięśniowo-szkieletowego i schorzenia takie jak udary czy nowotwory.

Według CIPD, zmiany w kulturze pracy, które zaczęły się w czasie pandemii, połączone z kryzysem finansowym sprawiają, iż pracownicy stracili motywację oraz odczuwają większy stres.

Dodano również, że praca z domu ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników, którzy mieszkają samotnie lub mają ograniczone kontakty społeczne. 

Organizacja zwraca uwagę, że większość ankietowanych firm oferuje zasiłki na czas choroby, a połowa z nich prowadzi programy poprawy dobrostanu pracowników. Wskazano jednak, że tego rodzaju polityka jest już niewystarczająca.

"Wskaźniki nieobecności wciąż jednak rosną, więc pracodawcy muszą zrobić znacznie więcej" - wyjaśniono.

"Chodzi o eliminowanie zagrożeń dla zdrowia pracowników, zapobieganie stresowi i wczesne interweniowanie. Pozwala to zapobiec dalszej eskalacji problemów" - oceniła Rachel Suff, starsza doradczyni ds. dobrego samopoczucia pracowników w CIPD.

"Ważne jest, aby firmy tworzyły kulturę opartą na wspieraniu i otwartości, co da pracownikom szansę na ujawnienie swoich trudności" - dodała. 

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Kolejny rekordowy rok chorobowy

UK: Liczba dni roboczych utraconych z powodu zwolnień chorobowych skoczyła do rekordowego poziomu

Co trzecia osoba pracująca zdalnie wykazuje objawy cyfrowego stresu

Anglia: Coraz więcej pracowników NHS na zwolnieniu lekarskim

Jak odpoczywają zmęczeni Polacy? Niektórzy oczekują urlopu dłuższego niż dwa tygodnie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.05.2024
    GBP 5.0032 złEUR 4.2592 złUSD 3.9183 złCHF 4.2959 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement