Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Frances Haugen says Facebook is 'making hate worse'

Frances Haugen says Facebook is 'making hate worse'
Brytyjska komisja parlamentarna, przed którą występowała Haugen (na zdj.), jest w trakcie przygotowywania przepisów regulujących działania firm, do których należą media społecznościowe. (Fot. Jabin Botsford-Pool/Getty Images)
Whistleblower Frances Haugen has told MPs Facebook is 'unquestionably making hate worse', as they consider what new rules to impose on big social networks. Ms Haugen was talking to the Online Safety Bill committee in London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjska komisja parlamentarna jest w trakcie przygotowywania przepisów regulujących działania firm, do których należą media społecznościowe. Jeśli wejdą w życie w przyszłym roku, za ich naruszenie gigantów z Doliny Krzemowej - takich jak Facebook - czeka kara w wysokości do 10 proc. ich globalnych przychodów.

Frances Haugen zeznała, że algorytmy Facebooka radykalizują jego użytkowników. "W ten sposób ktoś o poglądach centrolewicowych będzie popychany w stronę skrajnej lewicy, a ktoś centroprawicowy do skrajnej prawicy" - sprecyzowała.

Wskazała również, że Facebook "bezspornie" pogłębiał problem związany z szerzeniem nienawiści oraz promuje "kulturę tworzenia start-upów" zezwalającą na "drogę na skróty". "Regulacje te mogą być dobre dla długoterminowego sukcesu Facebooka" - dodała Haugen.

We wrześniu dziennik "Wall Street Journal" opublikował serię artykułów na temat szkodliwych algorytmów Facebooka. Jego informatorką była właśnie Haugen, która w firmie zajmowała się m.in. walką z dezinformacją. Publikacje wywołały duże poruszenie i sprowokowały nową dyskusję na temat społecznych skutków Facebooka i Instagramu.

Na początku października zeznała przed amerykańskim Senatem, że spółka wraz z jej szefem Markiem Zuckerbergiem ma świadomość, że jej algorytmy promują treści zawierające nienawiść i dezinformację, co przyczyniło się m.in. do zbrodni na tle etnicznym w Birmie czy Etiopii. Dodała, że Instagram szkodzi nastolatkom, prowadząc ich do uzależnień i obniżenia poczucia własnej wartości oraz promuje szkodliwe nawyki żywieniowe i anoreksję.

Zuckerberg odpowiedział na jej zarzuty, twierdząc, że "argument o celowym wpychaniu treści denerwujących ludzi dla zysku jest zupełnie nielogiczny". 

Czytaj więcej:

Senat USA: Facebook próbuje uzależniać dzieci od swoich produktów, które im szkodzą

Wielkie koszty awarii Facebooka. "To dopiero początek kłopotów"

Kolejna awaria Facebooka, WhatsAppa i Instagrama

USA: Facebook planuje zatrudnić w UE 10 tys. osób

Facebook zapłaci ponad 14 mln dolarów grzywny za dyskryminacje w zatrudnianiu

USA: Facebook planuje zmianę nazwy i mniejszy nacisk na media społecznościowe

Nowy portal społecznościowy Trumpa zhakowany w ciągu kilku godzin

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement